Rosnąca popularność bookcrossingu we Wrocławiu dzięki kampanii „Wrocław nie marnuje”

Rosnąca popularność bookcrossingu we Wrocławiu dzięki kampanii „Wrocław nie marnuje”

Od 2019 roku, pod egidą miejskiej kampanii „Wrocław nie marnuje”, społeczna wymiana książek znana jako bookcrossing rozwija się we Wrocławiu. Mieszkańcy miasta mogą korzystać z dedykowanych skrzynek rozlokowanych w przestrzeni publicznej, które gromadzą książki, gotowe do wymiany w każdej chwili. Bezproblemowy cel tej inicjatywy tak doskonale wpisał się w krajobraz miejski, że dodatkowe regały pełne książek pojawiły się w ośmiu budynkach Urzędu Miejskiego Wrocławia.

W bieżącym roku, w ramach kontynuacji kampanii „Wrocław nie marnuje”, Urząd Miejski zaczął współpracować z troszczącą się o środowisko Miejską Biblioteką Publiczną im. T. Różewicza. Dzięki temu partnerstwu, książki, dla których brakuje miejsca na bibliotecznych regałach, systematycznie trafiają do obiegu bookcrossingowego. To sprawia, że istniejące i nowo powstałe punkty wymiany książek stają się coraz bardziej atrakcyjne dla mieszkańców – zmieniająca się zawartość skrzynek zachęca do regularnych odwiedzin.

Ze względu na rosnące zainteresowanie mieszkańców akcją „Wrocław nie marnuje – Bookcrossing”, w tym roku postanowiono rozszerzyć dostępność bookcrossingu w publicznych miejscach takich jak: beach bary, miejskie plaże, parki śniadaniowe oraz Rodzinne Ogrody Działkowe. To właśnie w tych popularnych latem lokalizacjach, dzięki aktywnym działaniom Miasta i Miejskiej Biblioteki Publicznej, pojawiają się nowe skrzynki do wymiany książek.

Popularyzacja idei bookcrossingu rozpoczęła się od współpracy z właścicielami miejscowych plaż i beach barów – miejsc odpoczynku i relaksu. Przedstawiciele tych miejsc wykazali kreatywność i zaangażowanie, tworząc skrzynki do wymiany książek dla mieszkańców. Obecnie, punkty bookcrossingowe można znaleźć między innymi w Basen Beach Bar na ulicy Pasterskiej, Barbarka na Wyspie Słodowej czy Forest Bar na ulicy Kamiennej.