Dawna elektrownia przy Łowieckiej w Wrocławiu zostanie przekształcona w producenta ciepła

Dawna elektrownia przy Łowieckiej w Wrocławiu zostanie przekształcona w producenta ciepła

Klasyczny obiekt przemysłowy, położony na ulicy Łowieckiej we Wrocławiu, a mianowicie stara elektrownia, będzie poddany gruntownej transformacji. W perspektywie najbliższych sześciu lat, jego mury mają się znów napełnić życiem dzięki planowanej produkcji energii cieplnej i elektrycznej. Spółka KOGENERACJA S.A., która stoi za tym ambitnym projektem, zobowiązała się do wprowadzenia technologii o niskim i zerowym stopniu emisji.

W lutym bieżącego roku, na podstawie wniosku założonego przez KOGENERACJĘ, miały miejsce zmiany w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego dla Wrocławia. Dzięki temu otwarto drogę dla realizacji ważnej dla EC Wrocław inwestycji. W wyniku tej transformacji uda się zrezygnować całkowicie z wykorzystania węgla do 2030 roku w elektrociepłowni znajdującej się w samym centrum miasta. To oznacza większy komfort dla mieszkańców i czystsze powietrze – takie zapewnienia płyną ze strony spółki.

Planowana inwestycja będzie polegać na ponownym wykorzystaniu nieużywanych obecnie budynków dawnego kompleksu elektrowni przy ulicy Łowieckiej. W tych budynkach planuje się zainstalować m.in. elektrodowe kotły wodne, agregaty kogeneracyjne zasilane gazem oraz przemysłowe pompy. Te ostatnie podczas produkcji ciepła będą korzystały z ciepła pochodzącego z wód rzeki Odra.

Rzeka Odra ma stać się dolnym źródłem ciepła dla tych urządzeń. Woda, która będzie oddawana do rzeki, zostanie wcześniej schłodzona i napowietrzona. Według KOGENERACJI, szczególnie w okresie letnim, ta praktyka będzie miała pozytywny wpływ na stan równowagi biologicznej flory i fauny.

Elektrownia przy Łowieckiej powstała na przełomie XIX i XX wieku, dokładnie w latach 1900-1901. Była nazywana Elektrownią Główną (Hauptwerk). Dodatkowo, w roku 1906 została wyposażona w pierwszą na Dolnym Śląsku turbinę parową z generatorem prądu przemiennego.

Aktualnie trwają przygotowania do stworzenia studium architektoniczno-budowlanego dla tego obiektu. Biorąc pod uwagę jego historyczną wartość, przewiduje się, że proces ten będzie wymagał szczegółowych uzgodnień z służbami konserwatorskimi. Planuje się, że inwestycja zostanie zrealizowana do roku 2030.