Nie daj się zaskoczyć włamywaczom: porady Policji, jak efektywnie zabezpieczyć swój samochód

Nie daj się zaskoczyć włamywaczom: porady Policji, jak efektywnie zabezpieczyć swój samochód

Bezmyślność mogąca prowadzić do rażącej straty – nawet chwilowe zapomnienie o zamknięciu auta lub uchyleniu jednej z jego szyb może dać złodziejom okazję do działania. Niemile zaskoczeni właściciele mogą przekonać się o tym na własnym przykładzie. Aby uniknąć tak druzgocącego doświadczenia, istnieje kilka podstawowych zasad, których należy przestrzegać. Przykładowo, podczas wysiadania z pojazdu, powinniśmy upewnić się, czy auto jest prawidłowo zamknięte i czy nie ma na widoku żadnych wartościowych przedmiotów. Zostawione bez opieki laptopy, portfele, torebki, czy smartfony na siedzeniach stanowią atrakcyjny cel dla złodziei. Nawet jeśli auto zamknęliśmy starannie, ale zapomnieliśmy usunąć z wnętrza wartościowych przedmiotów, możemy narazić się na koszty wymiany wybitej szyby lub naprawę innych uszkodzeń powstałych podczas próby włamania. Każdą kradzież należy zgłosić do Policji niezwłocznie.

Policjanci zauważyli, że wiele zgłoszeń o kradzieżach mogłoby zostać unikniętych, gdyby poszkodowani stosowali się do prostych zasad. Z myślą o tych, którzy padli ofiarami złodziei, funkcjonariusze przygotowali listę podstawowych rad dla właścicieli pojazdów. Ich zastosowanie może znacząco utrudnić złodziejowi włamanie do samochodu i kradzież pozostawionych w nim rzeczy.

Kiedy parkujemy samochód, nawet na krótką chwilę, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Przede wszystkim należy sprawdzić, czy wszystkie okna są zamknięte, a bagażnik jest dobrze zamknięty. Należy włączyć alarm i inne zabezpieczenia oraz upewnić się, czy nikt nie obserwuje nas lub próbuje zdobyć dane zapisane na karcie pojazdu. Wartościowe przedmioty, takie jak laptopy, smartfony, portfele oraz torebki i plecaki, powinniśmy schować w schowkach lub bagażniku. Po opuszczeniu samochodu kluczyki powinny trafić do wewnętrznej kieszeni ubrania, a w przypadku używania karty zbliżeniowej najlepiej schować ją do specjalnego etui tłumiącego sygnał radiowy. Dokumenty nie powinny być pozostawione w samochodzie. Natomiast, kiedy parkujemy auto na posesji lub w garażu, nie powinniśmy otwierać bramy, jeśli w samochodzie są jeszcze kluczyki.

Niestety przypadek kierowcy volvo pokazuje, że często to własne roztargnienie lub pośpiech daje złodziejowi okazję do działania. Mężczyzna na parkingu przy jednej z ulic Wrocławia pozostawił w swoim aucie narzędzia wart 4500 zł. Wybicie szyby i kradzież mogły zostać uniknięte, jednak zamiast tego kierowca musiał zgłosić incydent w jednym z komisariatów we Wrocławiu.

Dlatego Policja stale apeluje o stosowanie się do tych prostych zasad. Mogą one uchronić nas przed znaczącymi stratami finansowymi. W razie kradzieży należy natychmiast powiadomić Policję, aby funkcjonariusze mogli podjąć działania mające na celu zatrzymanie sprawcy.