Trzeci semestr Akademii Kina Światowego w Kinie Nowe Horyzonty

Trzeci semestr Akademii Kina Światowego w Kinie Nowe Horyzonty

Od marca bieżącego roku, kino Nowe Horyzonty wita wszystkich miłośników kinematografii na trzecim semestrze Akademii Kina Światowego. Zaplanowane są tutaj seanse filmowe, wykłady i ciekawe dyskusje, które odbędą się w każdy wtorek o 17:00. Filmy znanych reżyserów takich jak Pasolini, Coppola, Munk i Lesiewicz, Spielberg czy Burtona są częścią tego bogatego programu. Można zakupić karnet dla regularnego uczestnictwa lub też pojawić się okazyjnie na wybranych seansach.

Ten rok jest trzecim semestrem funkcjonowania Akademii Kina Światowego. Imponujący jest fakt, że każdy ma szansę wziąć udział w tych wydarzeniach. Jeśli jednak jesteś studentem Uniwersytetu Wrocławskiego lub Uniwersytetu Ekonomicznego, uczestnictwo w seansach i zdany egzamin mogą zapewnić Ci wpis do indeksu i 3 punkty ECTS.

Ela Janiak z Kina Nowe Horyzonty zachęca do traktowania kursu jako okazji do zgłębienia historii kina oraz doświadczenia niepowtarzalnej możliwości obejrzenia wybranych arcydzieł światowego kina. W tym semestrze najważniejsze dzieła z lat 70. i 80. XX wieku zostaną omówione w kontekście kulturowym, społecznym, politycznym i artystycznym czasów, w których powstały.

Eklektyczny program Akademii oferuje zarówno nieśmiertelne klasyki, jak i arcydzieła współczesnej kinematografii – mówi Ela Janiak. Wykładowcy oraz filmowi krytycy z czołowych polskich uczelni towarzyszą pokazom filmów, umożliwiając uczestnikom zrozumienie kontekstu tych dzieł. Na wykładach poruszane będą takie tematy jak: amerykańskie kino autorskie, niezależne i eksploatacyjne, model kinematografii korporacyjnej w Hollywood, kształtowanie współczesnego blockbustera i wiele innych.

Przez cały semestr od marca do czerwca odbędzie się trzynaście pokazów filmowych i wykładów na różne tematy, począwszy od włoskiego kina kontestacji, przez horror lat 70. i 80., aż po kinematografię afroamerykańską i niemiecką. Będą też omawiane brytyjskie kino społeczne czy kino hiszpańskie lat 70. i 80. Zajęcia kończą się zawsze dyskusją, co dodatkowo wzbogaca formułę Akademii.

Rejestracja na Akademię Kina Światowego jest już otwarta. Można zakupić karnety za 240 złotych zarówno w kasach Kina Nowe Horyzonty, jak i online. Decyduje kolejność zgłoszeń. Bilety na pojedyncze pokazy są dostępne w cenie 24 złote.