Strefy Czystego Transportu we Wrocławiu. Czym są?

Strefy Czystego Transportu we Wrocławiu. Czym są?

Wrocław podjął się w końcu ważnego zadania zbadania emisji spalin związanych z użyciem transportu drogowego. Zaproponowano więc, aby przyjąć ścisłe kryteria dotyczące pozwolenia lub zakazu wjazdu określonych pojazdów. Plan ten zawiera także ograniczenia wjazdu na teren obszaru nisko emisyjnego.

Stolica Dolnego Śląska jest trzecim miastem, które zdecydowało się wprowadzić ograniczenia ze względu na wysoką emisję spalin. Pionierami w tej dziedzinie są Warszawa i Kraków.

Na jakiej podstawie wyznaczono strefy czystego transportu?

Jak władze zabrały się za to, aby wyznaczyć strefy czystego transportu? Przede wszystkim przeprowadzono kompleksowe badanie floty pojazdów z uwzględnieniem spalin, jakie emitują. Po uwzględnieniu wyników tego badania podjęto decyzję na temat kryteriów istnienia takich stref oraz warunków wjazdów do nich.

Warto wspomnieć też, że plan zawiera specjalne rekomendacje co do obszarów niskoemisyjnych. Dzięki temu jakość powietrza w mieście ma się poprawić. Ale czy tak rzeczywiście będzie?

Transport publiczny a jakość powietrza

Jak to w końcu jest z jakością powietrza w kontekście transportu publicznego? Czy korzystanie z niego jest dobre dla środowiska czy nie? Odpowiedź jest oczywista. Korzystanie z komunikacji miejskiej jest bardzo ważne, bo dzięki temu emitujemy mniej spalin niż podczas jazdy samochodem. Mimo to wciąż są sposoby mniej i bardziej ekologicznego korzystanie z niej.