Na Wzgórzu Partyzantów odkryto 150-letnią fontannę

Na Wzgórzu Partyzantów odkryto 150-letnią fontannę

Podczas prac remontowych na terenie Wzgórza Partyzanckiego odkryto bardzo ciekawy obiekt. Jest nim zabytkowa fontanna, która przez długi czas znajdowała się pod ziemią. Teraz, gdy już uda się ją w pełni wyeksponować, stanie się kolejną z licznych atrakcji Wrocławia.

Niecodzienne odkrycie podczas prac remontowych

Remont Bastionu Sakwowego znajdującego się na Wzgórzu Partyzantów trwał w najlepsze. Wykonaniem tego zlecenia zajmowała się firma Castellum. Coś jednak stanęło wykonawcy na drodze i na chwile wstrzymało pracę. Było to archeologiczne odkrycie. Podczas prac odkryto nieckę starej fontanny. Konserwatorzy zabytków już doskonale wiedzą, co z tym zrobić. Wkrótce rozpoczną się procedury, których celem będzie renowacja oraz wyeksponowanie tej fontanny.

Zabytkowa fontanna na Wzgórzu Partyzantów

Wzgórze Partyzantów jest pozostałością bo Bastionie Sakwowym, który stanowił ważny element miejskich fortyfikacji. Większość murów zburzono w 1807 roku, ale miejsce to nie straciło swojej rangi. Wkrótce pojawił się tam belweder i wieża. Aby zachować zabytkowy charakter tego miejsca, co jakiś czas przeprowadza się prace remontowe.

W tym roku prace te okazały się przełomowe. Nie planowano rozpoczynać tam żadnych badań archeologicznych, ale okoliczności na swój sposób je wymusiły. Otóż pod ziemią znajdowała się stara fontanna, która najprawdopodobniej liczy sobie 150 lat.

Zarząd Inwestycji Miejskich, który kontroluje renowację, wydał komunikat informujący o stanie rzeczy. Na miejscu zjawił się archeolog, który pomógł w oczyszczeniu fontanny. Dzięki temu można było wywnioskować, jak fontanna powstała oraz jak z niej korzystano.