Czy we Wrocławiu pojawiła się plaga szczurów?

Czy we Wrocławiu pojawiła się plaga szczurów?

We Wrocławiu pojawia się coraz więcej szczurów. Choć te zwierzęta są bardzo urocze, to potrafią wyrządzić wiele szkód. Nie tylko mogą roznosić choroby, ale też wkradają się do domów i sklepów, gdzie podkradają żywność. Konieczna będzie więc deratyzacja.

To już trzecia deratyzacja w tym roku. O dużej liczbie szczurów mówiło się już na samym początku tego roku. Już wtedy zaczęły stwarzać problemy, więc miasto podjęło odpowiednie kroki, aby się ich pozbyć. Niestety po czasie powróciły ze zdwojoną siłą. Podjęto więc kolejną deratyzację, ale to nie wystarczyło. Czeka nas więc trzecia.

Czy szczury są groźne?

Szczury nie są zwierzętami, które rzuciłyby się na człowieka celem rozszarpania go. Nie oznacza to, że nie mogą stwarzać problemów. Wiedza naukowa przypomina nam, że zwierzęta te mogą nosić około 45 odczynów chorobotwórczych, wliczając w to choroby zakaźne i pasożyty. Powinniśmy więc unikać kontaktu z ich odchodami i moczem.

Odchody i mocz szczurzy mogą być dla nas naprawdę groźne. To właśnie w nich można spotkać takie choroby jak toksoplazmoza, tasiemczyca, włośnica, tyfus, tularemia czy salmonelloza. Nie oznacza to jednak, że samo znalezienie się w pomieszczeniu ze szczurami może być dla nas zabójcze.

Najgorzej jest, gdy zwierzęta te dostaną się do pieszczeń, w których przechowuje się żywność. Mowa o różnego rodzaju spichlerzach czy piwnicach. Jeśli w pobliżu jedzenia znajdzie się szczurzy mocz, to późniejsze spożywanie go może być bardzo niebezpieczne. Dlatego właśnie tak ważnym krokiem jest przeprowadzanie deratyzacji.

Czy szczur może ugryźć człowieka?

Przed kontaktem z danym zwierzęciem często powstrzymuje nas wizja zostania ugryzionym. Czy grozi nas to, gdy chodzi o szczura? Owszem, mają one ostre zęby i używają ich do gryzienia. Człowiek nie jest jednak stałą pozycją jego menu, więc nie ma powodu, aby się na niego rzucać. Są jednak wyjątki.

Może się zdarzyć tak, że szczur ugryzie człowieka, ale tylko w określonych okolicznościach. Możemy spodziewać się ugryzienia, gdy sprowokujemy szczura do tego. Np. jeśli z jakiegoś powodu będziemy chcieli go złapać gołymi rękami, to wiedzmy, że zwierzę dostrzeże w nas drapieżnika. Jedyną reakcją obronną będzie gryzienie. Takie ugryzienie może być nie tylko bardzo bolesne, ale też jest łatwą drogą zachorowania.