Wrocławska Rada Miejska uchwala rekordowy budżet na rok 2025 i przyjmuje kluczowe decyzje dotyczące inwestycji i pomocy zdrowotnej

19 grudnia, podczas sesji Rady Miejskiej Wrocławia, uchwalono budżet miasta na rok 2025. W planach na przyszły rok przewidziano wydatki w wysokości 8,49 mld złotych, stanowiąc wsparcie dla potrzeb miasta. Dochody samorządów będą od tego momentu naliczane na podstawie dochodów podatników PIT i CIT, a nie – jak do tej pory – z podatku należnego. Szacowane dochody Wrocławia na 2025 rok są większe niż obecne i wynoszą 7,45 mld złotych.
Przewodnicząca Rady Miejskiej Wrocławia, Agnieszka Rybczak, podkreśla, że jest to historyczny moment dla miasta. Budżet jest rekordowy i otwiera ogromne możliwości, jednak wymaga również odpowiedzialnego zarządzania finansami. Na sesji budżet został przyjęty przez 26 radnych, natomiast 11 opowiedziało się przeciw. Podjęto też decyzję o wieloletniej prognozie finansowej miasta na lata 2025-2046.
Rada Miejska przyznała pomoc finansową dla Województwa Dolnośląskiego na realizację inwestycji „Budowa tramwaju oraz jezdni wschodniej na Jagodno”. Umożliwi to budowę drugiej jezdni ulicy Buforowej na odcinku od ulicy Konduktorskiej do ronda w Żernikach Wrocławskich. Planowane jest też zaprojektowanie trasy tramwajowej, co umożliwi mieszkańcom miasta i aglomeracji dostęp do szybkiej komunikacji szynowej.
Podczas posiedzenia radni zagłosowali także za projektem uchwały dotyczącego świadczeń zdrowotnych dla nauczycieli, emerytów, rencistów i osób korzystających ze świadczeń kompensacyjnych szkół i instytucji prowadzonych przez Gminę Wrocław. Dodatkowo, podwyższono kwotę dodatku za wychowawstwo z 300 złotych do 500 złotych.
W ramach sesji przystąpiono do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla kilku obszarów miasta. Nadano też nowe nazwy mostom na Kanale Żeglugowym i Powodziowym w ciągu drogi wojewódzkiej numer 455 – otrzymały one imię Bolesława Chrobrego. Zmieniono również uchwałę dotyczącą udzielania dotacji celowej na zabytki ruchome, umożliwiając beneficjentom składanie wniosków w wydłużonym terminie.
Na koniec sesji powstał nowy klub radnych „Naprawmy Przyszłość”, w skład którego weszli radni: Jakub Janas (jako przewodniczący), Jakub Nowotarski i Piotr Uhle.