Poważne uszkodzenie magistrali wodociągowej

Poważne uszkodzenie magistrali wodociągowej

Niemałe zdziwienie pojawiło się na twarzach mieszkańców Psiego Pola, Zakrzowa i Zgorzeliska. Otóż część z nich po odkręceniu kranu zauważyła brak wody lub jej bardzo niskie ciśnienie. Co było przyczyną?

Powodem, dla którego wrocławianie mieli problemy z wodą, była awaria magistrali wodociągowej znajdującej się na ul. Piwnika Ponurego. Na szczęście MPWiK poradziło się sobie z usterką bardzo szybko i już na drugi dzień nie było po niej śladu.

Mimo to dla mieszkańców był to poważny problem, bo nikt ich nie mógł o tym ostrzec. Nie mieliśmy w końcu do czynienia z planowanym wyłączeniem wody ale z awarią. A takiej ani się nie spodziewamy, ani nie oczekujemy.

Warto wspomnieć, że usterka wpłynęła także na pracę wodociągów w innej części miasta, więc jej naprawienie nie było tylko sprawą lokalną.

Magistrala wodociągowa. Co to w ogóle jest?

Pojęcie magistrali wodociągowej może być abstrakcyjne dla osób, które nie interesują się tym tematem. Można po krótce wyjaśnić, ze jest to bardzo skuteczny i powszechny sposób dostarczania wody miastu.

Kiedy istnieje duża odległość między siecią rozdzielczą wodociągową a ujściem rzeki, to konieczne jest doprowadzenie jej specjalnymi rurami. System takich przewodów jest bardzo skomplikowany, więc nic dziwnego, że czasami może dojść do awarii.

Jak działa sieć wodociągowa?

Sieć wodociągowa to bardzo złożona sprawa. Wodociągi są systemem naczyń połączonych i wykorzystuje rury w kształcie litery „U”. Dzięki temu możliwe jest utrzymanie tafli wody na równym poziomie.

Zasada ta jest bardzo prosta i może się wydawać, że wpadłby na nią każdy pięciolatek. A jednak mimo swojej prostoty system ten działa, ale czy to wszystko? Wodociągi wymagają bardzo starannej obsługi, ponieważ w ich zarządzeniu bardzo wiele rzeczy może pójść nie tak.

Koszty utrzymania sieci wodociągowej

Sieć wodociągowa nie należy do najtańszych rzeczy. Jej budowa może wynieść 200-400 zł/mb jeśli mówimy o terenie zielonym. W terenie zabudowanym pojawiają się pewne problemy i taki kosz to od 400 do 700 zł/mb.

Najnowsze wiadomości z Wrocławia

Lato powoli dobiega końca, a wrocławianie bardzo pozytywnie oceniają wydarzenia, jakie w ostatnim czasie dla nich zorganizowano. Świetnie bawili się na wiosennych festiwalach, wśród których odbyły koncerty muzyki symfonicznej i kilka rockowych występów.

Włodarze miasta znaleźli bardzo ciekawy sposób na promowanie Wrocławia. Inicjatywa polega na postawieniu na jego terenie 20 promocyjnych bilboardów. Niestety nie wszystkim mieszkańcom się to podoba.