Jakość powietrze we Wrocławiu. Eksperci załamują ręce

Jakość powietrze we Wrocławiu. Eksperci załamują ręce

Smog we Wrocławiu przeraża

Niedawno zbadano poziom smogu we Wrocławiu, a wyniki tego badania nie zachęcają do optymizmu. Okazuje się, że jest on tak wysoki, że stawia Wrocław wysoko nie tylko w Polskim rankingu ale i międzynarodowym. Stolicę Dolnego Śląska porównano między innymi z Kalkutą, która bardzo często pojawia się wysoko w tych rankingach.

Tylko Wrocław?

Czy problem smogu dotyczy tylko Dolnego Śląska i jego stolicy? Nic z tych rzeczy, to zjawisko jest bardzo powszechne we wszystkich regionach. Na smog narzekają też mieszkańcy Małopolskiego, Łódzkiego czy chociażby Mazowsza. 

Stan jakości powietrza mierzy się za pomocą indeksu Air Quality (US AQI), który opracowała Amerykańska Agencja EPA. Po przeprowadzeniu pomiaru we Wrocławiu okazało się, że miasto znajduje się na szóstym miejscu światowego rankingu. I nie jest to wcale dobra wiadomość, bo jest to ranking od najgorszej do najlepszej jakości powietrza. Nie wymaga to chyba zbyt szczegółowego naukowego komentarza, aby uświadomić sobie skalę problemu.

Dlaczego smog jest zagrożeniem?

Dlaczego mieszkańcy tak bardzo boją się smogu? Czy to połączenia mgły i dymu jest naprawdę tak groźne, jak chcieliby to przedstawiać obrońcy klimatu? Okazuje się, że zagrożenia nikt sobie bez powodu nie wymyślił i smog naprawdę jest utrudnieniem. Może on utrudniać nasze oddychanie, co oznacza poważne zagrożenie dla zdrowia. Jeżeli więc chcemy żyć w środowisku, które sprzyja naszemu zdrowiu, to powinno nam zależeć, aby smogu było jak najmniej.