Sztuczna inteligencja we Wrocławiu. Jak wygląda rozwój branży?

Sztuczna inteligencja we Wrocławiu. Jak wygląda rozwój branży?

Sztuczna inteligencja i pracujący nad nią eksperci z Wrocławia

Sztuczna inteligencja to na ten moment jedna z najgorętszych branż, jak chodzi o szeroko rozumianą elektronikę. Co ma do tego Wrocław? Otóż okazuje się, że aż jedna piąta polskich firm zajmujących się tym obszarem pochodzi właśnie z Wrocławia. Jeżeli z czasem zaczną osiągać międzynarodowe sukcesy, to Wrocław może stać się jedną ze światowych stolic sztucznej inteligencji.

Brzmi dosyć abstrakcyjnie, ale jak się nad tym zastanowimy, to nie jest to tak głupie. Przemysł we Wrocławiu i okolicach od wielu lat bardzo dobrze prosperuje. Mamy tu bardzo wielu ekspertów z różnych dziedzin i naprawdę dużą bazę zasobów w skali Polski. Czy można sobie wyobrazić lepsze miejsce w kraju, w którym sztuczna inteligencja mogłaby się tak dobrze rozwijać?

Co mówią na ten temat dane?

Statystyki pokazują,że na 4,5 tysiąca mieszkańców Dolnego Śląska przypada jeden start-up technologiczny. Jest to więc fenomen, z którego region może być dumny. Jeśli zaś spojrzymy na wszystkie start-upy AI w kraju, to we Wrocławiu rejestruje się aż 17% z nich. Wynik ten przebija jedynie warszawa, która doszła do 23%. Tak wynika z raportu The Polish Tech Scene. 5 years”, ale to nie jedyny dane, do jakich mamy dostęp. Swego czasu firma ARAW przeprowadziła ankietę, z której wynika, że spośród 74 firm IT działających lokalnie aż 46 zajmuje się obszarem sztucznej inteligencji, podczas gdy 21 ma w planach zająć się w nim w ciągu najbliższych trzech lat.

Sztuczna inteligencja jest dzisiaj wszędzie

Sztuczna inteligencja (lub jak kto woli – AI) jest dzisiaj wszechobecna w naszym życiu. Występuje ona w algorytmach, które codziennie nas szpiegują poprzez takie serwisy jak Facebook czy YouTube. Oprócz tego wykorzystują ją nasze urządzenia codziennego użytku jak smartfony. Wiele ludzi decyduje się także zaopatrzyć w inne urządzenia „smart” jak na przykład zegarki, odkurzacze czy telewizory. Za parę lat może być bardzo trudno w ogóle wyobrazić sobie dom bez sztucznej inteligencji, co jednych fascynuje, a innych przeraża.