Montaż fotowoltaiki we Wrocławiu. Co należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się zamontować panele PV na dachu?

Montaż fotowoltaiki we Wrocławiu. Co należy sprawdzić, zanim zdecydujemy się zamontować panele PV na dachu?

W zdecydowanej większości przypadków panele fotowoltaiczne są montowane na dachu budynku. Jest to optymalne rozwiązanie zarówno pod względem estetycznym, jak i funkcjonalnym. Moduły PV umieszczone na dachu nie ograniczają powierzchni działki, a co najważniejsze nie są zacieniane przez okoliczne rośliny. Trzeba natomiast wiedzieć, że przed podjęciem decyzji o montażu fotowoltaiki na dachu domu czy firmy we Wrocławiu warto przeanalizować kilka istotnych kwestii. Najważniejsze z nich po kolei omawiamy w naszym artykule.

Konstrukcja dachu

Na dobry początek zawsze należy się upewnić, że konstrukcja dachu jest w dobrej kondycji i zniesie dodatkowe obciążenie w postaci paneli fotowoltaicznych. Nie jest to wcale takie oczywiste w przypadku starszych budynków, ale też wielu nieruchomości gospodarskich (np. stodoła, chlewnia) czy też firmowych (magazyny, zakłady produkcyjne).

Dlatego planując zainwestowanie w fotowoltaikę dla firmy, domu czy gospodarstwa rolnego i chcąc, aby ogniwa PV znalazły się na dachu budynku, trzeba mieć pewność, że konstrukcja spełnia odpowiednie warunki techniczne.

Powierzchnia połaci, na której planujemy zamontować panele fotowoltaiczne

Jeśli inwestor wybrał już wstępnie połać dachu, która jego zdaniem będzie odpowiednia do zamontowania na niej paneli PV, to i tak musi się tutaj wypowiedzieć projektant instalacji. Chodzi o to, że połać może nie mieć wystarczającej powierzchni. Przykładowo: instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW przeciętnie zajmuje powierzchnię około 25 metrów kwadratowych.

W sytuacji, gdyby najkorzystniej skierowana połać nie miała wystarczającej powierzchni, można zamontować panele także w innych miejscach dachu, po prostu zwiększając moc instalacji, aby docelowo pokryła ona zapotrzebowanie na energię.

Rodzaj pokrycia dachowego

Na szczęście zdecydowana większość popularnych pokryć dachowych nie ogranicza możliwości zamontowania ogniw PV na dachu budynku. Można się zdecydować na taki montaż, gdy dach jest wykończony m.in. dachówką, blachodachówką, blachą trapezową, gontem czy papą.

Istnieją jednak również takie rodzaje pokryć, które albo wykluczają montaż paneli PV, albo znacząco go utrudniają. Mamy tutaj na myśli przede wszystkim eternit, drewno oraz strzechę.

Różnego rodzaju przeszkody rzucające cień

Połać wybrana, konstrukcja sprawdzona, ale to wciąż nie koniec inspekcji, jaką należy przeprowadzić przed rozpoczęciem montażu paneli fotowoltaicznych na dachu budynku. Szczególnie w przypadku prywatnych domów często ujawniają się problemy, które mogą spowodować znaczący spadek wydajności ogniw – z uwagi na rzucany cień.

Zwykle są to:

  • kominy,
  • anteny telewizyjne i internetowe,
  • lukarny,
  • sąsiednie połacie dachu,
  • wysokie drzewa,
  • sąsiednie budynki.

Projektant instalacji musi to wszystko uwzględnić i zasugerować inwestorowi, aby w miarę możliwości usunął tego typu przeszkody (np. przyciął drzewa czy zdemontował antenę). W grę może wchodzić również rozbudowanie instalacji, dzięki czemu zaspokoi ona potrzeby energetyczne budynku pomimo ryzyka częściowego zacienienia.

Kąt nachylenia dachu

W polskich warunkach klimatycznych przyjmuje się, że optymalny kąt, pod jakim należy montować panele fotowoltaiczne, mieści się w przedziale od 25 do 40 stopni. Jeśli więc połać dachu ma mniejszy lub większy kąt nachylenia, to konieczne może się okazać zastosowanie odpowiedniej konstrukcji wsporczej. Dobrym przykładem jest tutaj dach płaski.

Wbrew obiegowej opinii jak najbardziej można na nim zamontować instalację fotowoltaiczną, przy czym koszt będzie odpowiednio wyższy z uwagi na potrzebę użycia konstrukcji pozwalającej skierować panele pod odpowiednim kątem oraz odseparować je od siebie tak, aby nie rzucały wzajemnie cienia.

Jak widać przed przystąpieniem do montażu paneli PV na dachu trzeba sprawdzić wiele ważnych rzeczy, aby nie dopuścić do sytuacji, w której moduły będą pracować z niedostateczną wydajnością, a tym bardziej zagrażać bezpieczeństwu ludzi i samego budynku. Dlatego warto się tutaj zdać na doświadczenie fachowców. Profesjonalny montaż fotowoltaiki we Wrocławiu zapewnia firma Sun For You.