Arkady Wrocławskie rozpoczynają ostatni rozdział swojego istnienia: rozbiórka budynku

Arkady Wrocławskie rozpoczynają ostatni rozdział swojego istnienia: rozbiórka budynku

Rozpoczęcie pierwszego dnia meteorologicznej wiosny, 1 marca, oznaczało jednocześnie start ostatniej fazy życia Arkad Wrocławskich. Rozbiórka tego znanego obiektu we Wrocławiu została zaplanowana na ten dzień. Zgodnie z harmonogramem, już nocą przystąpiono do wprowadzania tymczasowej organizacji ruchu wokół budynku. Wiele osób wyraziło smutek związany z końcem istnienia Arkad, które były ważnym elementem miejskiego krajobrazu.

Sytuacja ruchu drogowego zmieniła się znacznie w nocy z 28 lutego na 1 marca. Wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu spowodowało pojawienie się dodatkowych znaków drogowych oraz żółtych znaczeń na ulicach i chodnikach w okolicy Arkad. Firma deweloperska Develia, która jest właścicielem nieruchomości, nadzoruje proces jej destrukcji. Nie wiemy jednak dokładnie, jak duża część budynku zostanie rozebrana. Prace mają zakończyć się najpóźniej do środku 2025 roku.

Przeprowadzenie procesu likwidacji Arkad wymagało wielu przygotowań, począwszy od przejęcia pasa drogowego i wprowadzenia nowej organizacji ruchu. Kolejnym etapem było ustawienie ogrodzenia budowy, oznakowanie terenu i przygotowanie miejsca na zaplecze budowy. W najbliższych dniach teren zostanie ogrodzony, a następnie przystąpi się do montażu rusztowań elewacyjnych.

Początkowo prace rozbiórkowe miały ruszyć już pod koniec stycznia, jednak deweloper napotkał problemy z zebraniem wymaganej dokumentacji oraz uzyskaniem pozwolenia na zmianę organizacji ruchu. Konieczne było również dogadanie się z władzami miasta dotyczących zasad obsługi placu budowy.

Na plac budowy mogą wjeżdżać tylko pojazdy o masie nie przekraczającej 9 ton. Mają one dojeżdżać różnymi ulicami, a wyjeżdżać m.in. ulicami Komandorską, Swobodną, Gwiaździstą i Szczęśliwą. Wykonawca musi zaplanować prace tak, aby maksymalnie 5 pojazdów na godzinę wjeżdżało i wyjeżdżało z placu budowy. Kontroli ruchu będzie pilnował Główny Inspektorat Transportu Drogowego.

Końcem lutego 2025 roku Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu otrzymał pełną dokumentację i wydał zgodę na wprowadzenie tymczasowej organizacji ruchu. Zmiany te dotyczą głównie pieszych i kierowców.

Chodniki przy ulicach Komandorskiej, Swobodnej i Nasypowej zostaną zamknięte. Ulica Nasypowa stanie się jednokierunkowa i tylko pojazdy obsługujące budowę oraz dostawcy będą mogli nią poruszać. Kontrolowany będzie również wjazd w ulicę Nasypową.

Na ulicy Swobodnej jeden z pasów jezdni zostanie wyłączony z ruchu. W rezultacie, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwa pasy do jazdy na wprost. Przejazd niektórymi ulicami zostanie ograniczony lub utrudniony, co będzie miało wpływ na komunikację w mieście.