Bezpieczne parkowanie – jak uniknąć kradzieży z samochodu?

Bezpieczne parkowanie – jak uniknąć kradzieży z samochodu?

Choć wydaje się to oczywiste, niestety wielu z nas zapomina o tym, że pozostawienie samochodu otwartego choćby na krótką chwilę, lub jedynie uchylenie szyby, może przyczynić się do bardzo niemiłych niespodzianek po naszym powrocie. Zastosowanie kilku prostych zasad może uchronić nas przed byciem ofiarą włamywacza, lub co najmniej zmniejszyć ryzyko kradzieży. Przy opuszczaniu pojazdu warto dokładnie sprawdzić, czy wszystko jest zamknięte i upewnić się, że żadne wartościowe przedmioty nie są widoczne z zewnątrz. Dla złodzieja, widok laptopa, portfela, torebki czy smartfona pozostawionego bez nadzoru na siedzeniu lub uchylona szyba auta to nic innego jak prawdziwa gratka.

Nawet jeżeli dokładnie zamykamy nasze auto, ale zostawiamy w nim wartościowe rzeczy, wzrasta ryzyko kradzieży. W takim przypadku, do utraty mienia będziemy musieli zaliczyć jeszcze koszty wymiany wybitej szyby lub naprawy innych uszkodzeń powstałych w trakcie włamania. Ważne jest również pamiętanie o tym, by informować o każdej kradzieży służby policyjne jak najszybciej – dzięki temu funkcjonariusze będą mogli natychmiast podjąć działania mające na celu zatrzymanie sprawcy.

Znane są przypadki, kiedy policjanci przyjmujący zawiadomienie o włamaniu słyszą od pokrzywdzonego, że można było uniknąć tej sytuacji. To skłoniło funkcjonariuszy do przygotowania listy prostych rad dla kierowców. Stosując się do nich, możemy znacznie utrudnić złodziejowi dokonanie kradzieży.

Podczas parkowania samochodu, nawet jeśli na chwilę, warto pamiętać, aby sprawdzić, czy wszystkie okna i bagażnik są zamknięte, należy włączyć alarm oraz inne zabezpieczenia i upewnić się, że nie jesteśmy obserwowani. Wartościowe przedmioty powinny być schowane w schowkach lub bagażniku – ich pozostawienie na widoku stanowi prawdziwą zachętę dla złodziei. Kluczyki najlepiej schować do wewnętrznej kieszeni ubrania, a dokumenty nigdy nie powinny pozostać w samochodzie. Jeżeli nasz pojazd jest wyposażony w system bezkluczykowego dostępu „Keyless go”, warto używać specjalnego etui tłumiącego sygnał radiowy i zmniejszającego ryzyko jego przechwycenia. Jeżeli parkujemy auto na prywatnej posesji lub w garażu, nie otwierajmy bramy, gdy kluczyki są jeszcze w stacyjce.

Niestety, nadal często zdarza się, że to my sami swoim roztargnieniem czy pośpiechem stwarzamy złodziejowi idealną okazję do kradzieży. W ostatnim czasie pięcioro mieszkańców Wrocławia przekonało się o tym na własnej skórze. Pozostawione w otwartych pojazdach telefony, laptop, gotówka, dokumenty oraz karty płatnicze padły łupem włamywaczy. Ich historie mogłyby zostać uniknięte, a suma strat wyniosła blisko 21 000 złotych.

Dlatego nieustannie apelujemy do wszystkich kierowców – stosujmy się do podanych wyżej zasad. Mogą one uchronić nas przed sporymi stratami finansowymi. A jeśli już dojdzie do kradzieży – pamiętajmy o niezwłocznym zgłoszeniu tego faktu Policji.