Letnie koncerty na organach Michaela Englera w bazylice św. Elżbiety: młodzi polscy artyści prezentują swoje umiejętności

Letnie koncerty na organach Michaela Englera w bazylice św. Elżbiety: młodzi polscy artyści prezentują swoje umiejętności

Piękno muzyki organowej w trakcie letniej serii koncertów w bazylice św. Elżbiety stanowi doskonałe doświadczenie dla miłośników muzyki klasycznej. 5 lipca o godzinie 19.00 odbędzie się kolejny recital w ramach tego cyklu, z udziałem talentowanego Łukasza Kołakowskiego. Wydarzenie to jest wyjątkowe, gdyż wykonawcy prezentują swoje umiejętności na niedawno odnowionych po 46 latach organach słynnego mistrza Michaela Englera. Co istotne, uczestnictwo w tych niezwykłych koncertach jest bezpłatne.

Organizatorzy wydarzenia mogą poszczycić się wsparciem znanych postaci ze świata kościelnego i muzycznego, takich jak Jego Ekscelencja Arcybiskup Józef Kupny, Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, Rektor Akademii Muzycznej we Wrocławiu prof. dr hab. Krystian Kiełb, oraz ks. prałat Janusz Radzik, proboszcz parafii garnizonowej pw. św. Elżbiety.

Choć głównym celem organów jest służba kościołowi, w bazylice św. Elżbiety organizowane są również koncerty organowe. Do tej pory odbyło się ich już 52, ciesząc się bardzo dobrym odbiorem wśród około 20 tysięcy słuchaczy. Cykl koncertów będzie kontynuowany do końca września, z koncertami odbywającymi się co piątek o godzinie 19:00.

W trakcie letnich koncertów w 2024 roku na organach Michaela Englera wystąpią wybitni soliści – przede wszystkim młodzi mistrzowie organów. Koncerty będą odbywać się od czerwca do września, a artyści przyjadą z różnych uczelni artystycznych z całej Polski, takich jak Wrocław, Poznań czy Katowice. Będą to utytułowani młodzi organiści, zdobywcy wielu prestiżowych nagród na konkursach na całym świecie. Program koncertów będzie zdominowany przez muzykę barokową, która doskonale pasuje do charakteru instrumentu Michaela Englera Młodszego. Słuchacze będą mieli okazję posłuchać sztandarowych dzieł Johanna Sebastiana Bacha i jego uczniów, a także Dietricha Buxtehudego. Nie zabraknie również improwizacji, które są nieodłącznym elementem muzyki organowej.