Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: "Poszukaj bezpiecznego schronienia"

Ostrzeżenie Rządowego Centrum Bezpieczeństwa: "Poszukaj bezpiecznego schronienia"

Informujemy! W dniu dzisiejszym (28.05) przewidywane są burze, intensywne opady deszczu oraz silne podmuchy wiatru. Istnieje ryzyko lokalnych powodzi. Podczas występowania niepogody, zapewnij sobie bezpieczne miejsce – takie ostrzeżenie dotarło dzisiaj rano na telefony obywateli Wrocławia oraz okolicznych powiatów. Obecnie mamy do czynienia z drugim (w trzystopniowej skali) stopniem zagrożenia pogodowego.

Pomarańczowe ostrzeżenie meteorologiczne obowiązuje dla Wrocławia i m.in. powiatów: wrocławskiego, oleśnickiego, oławskiego, trzebnickiego, strzelińskiego, średzkiego oraz milickiego. Zaczyna obowiązywać od godziny 12:00 a kończy o 22:00. Prognozuje się wystąpienie burz, które miejscami będą nasilone przez bardzo intensywne opady deszczu w ilości od 30 mm do 40 mm, lokalnie nawet do 50 mm. Przewiduje się również porywy wiatru osiągające prędkość do 80 km/h, punktowo aż do 90 km/h. Lokalnie możliwe jest także wystąpienie gradu – tak wynika z komunikatu IMGW.

Drugi stopień ostrzeżenia dotyczy obszaru rozciągającego się od Wałbrzycha aż do Koszalina. Na tym terenie burze będą lokalnie występować w wielu miejscach jednocześnie. We Wrocławiu są przewidywane przede wszystkim pomiędzy godziną 14:00 a 16:00, natomiast wieczorem możliwe jest słabsze grzmienie.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o konieczności:

– usunięcia z parapetów i podwórek wszelkich przedmiotów, które mogą zostać porwane przez wiatr;
– przestawienia samochodów na bezpieczne miejsca, jeżeli zostały one zaparkowane pod drzewami;
– zapewnienia bezpieczeństwa zwierzętom, zwłaszcza tym przebywającym na dworze;
– przygotowania alternatywnego źródła światła – latarki z zapasem baterii. Wiatr może spowodować uszkodzenie linii energetycznych;
– zachowania ostrożności podczas jazdy samochodem, szczególnie ze względu na potencjalnie łamiące się gałęzie i drzewa oraz ryzyko zdmuchnięcia pojazdu po wyjeździe z osłoniętej drogi na otwartą przestrzeń.

Aktualną sytuację pogodową możecie śledzić na poniższej mapie – informacje te są na bieżąco aktualizowane na podstawie danych z radarów meteorologicznych.