Niezaprzeczalne oznaki przedwczesnej wiosny: Bez zakwitł we Wrocławiu na początku kwietnia!

Niezaprzeczalne oznaki przedwczesnej wiosny: Bez zakwitł we Wrocławiu na początku kwietnia!

Wrocław odnotował zaskakujące zjawisko natury – zakwitnięcie bzu już na początku kwietnia. Zazwyczaj ten widok jest rzeczą typową dla połowy maja, jednak w tym roku wszystko wydarzyło się dużo wcześniej. Fenomen ten przyciąga mieszkańców miasta, którzy robią zdjęcia tej niecodziennej sytuacji.

Wojciech Basiński, pracownik Ogrodu Botanicznego we Wrocławiu, podkreśla, że sympatycy przyrody obserwują kwitnienie roślin o trzy tygodnie wcześniej niż zazwyczaj. Wydłużające się dni oraz coraz cieplejsza aura dały roślinom sygnał do rozpoczęcia wegetacji. Dodatkowo, Basiński wskazuje na starą zasadę mówiącą o tym, że wspólne kwitnienie hiacyntów, narcyzów i tulipanów przepowiada suchość lata. Czy ta prawda potwierdzi się w tym roku? Tego na razie nikt nie wie.

Ogród Botaniczny we Wrocławiu odnotował pełne kwitnienie swoich roślin. To wymusiło przesunięcie zaplanowanych wcześniej imprez, takich jak Festiwal Magnolii czy Święto Tulipanów. Pierwsza impreza odbędzie się już w najbliższy weekend, a Święto Tulipanów, pierwotnie zaplanowane na maj, zostało przesunięte na 27 kwietnia. Basiński zwraca uwagę na niezwykłą suszę jak na tę porę roku, co wiąże się z koniecznością dodatkowego podlewania roślin w ogrodzie. W tym roku posadzono tam aż 30 tysięcy cebul tulipanów, które teraz tworzą olbrzymie plamy kolorów w różnych częściach ogrodu, a ich zapach unosi się nawet na ulicy Sienkiewicza i okolicach.