Planowanie przyszłości Wrocławia do 2050 roku: Warsztaty strategii rozwoju miasta w barze Barbara

Planowanie przyszłości Wrocławia do 2050 roku: Warsztaty strategii rozwoju miasta w barze Barbara

W ciągu najbliższych 26 lat, czego oczekujemy od Wrocławia? Jak powinno się kształtować to miasto, aby jego mieszkańcy mogli cieszyć się satysfakcjonującym życiem? Jakie cechy będą charakterystyczne dla Wrocławia za trzy dekady? To są pytania, które były poddawane dyskusji podczas warsztatów z udziałem naukowców, przedstawicieli biznesu, działaczy społecznych oraz młodzieży.

Prace nad strategią rozwoju Wrocławia na rok 2050 są w pełnym toku. Do tej pory zebraliśmy mnóstwo materiałów z konsultacji, analiz i warsztatów, a wszystko to ma kluczowe znaczenie. Niemniej jednak poszukujemy tej unikalnej cechy, na której skupimy się i która pozwoli nam podejmować decyzje, ponieważ nie uda nam się zrealizować wszystkiego. Dlatego zaprosiliśmy na warsztaty przedstawicieli różnych grup społecznych, w tym młodych mieszkańców Wrocławia – komentuje Marzena Horak, dyrektor Biura Strategii Miasta w Urzędzie Miejskim Wrocławia.

Warsztaty trwały dwa dni i odbywały się w barze Barbara. Uczestnicy, podzieleni na grupy, pracowali nad różnymi zagadnieniami, aby na końcu wspólnie omówić wypracowane wnioski.

Victoria Malec, uczennica Technikum nr 1, aktywnie zaangażowana w życie swojej szkoły i działająca w Kongresie Młodzieży Wrocławia, wyjaśnia: „Jestem tu, ponieważ zależy mi na rozwoju Wrocławia. To moje miasto i czuję się z nim związana. Nie wiem jeszcze czy zostanę tu na stałe, ale chciałabym aby przyszłe pokolenia wrocławian mogły cieszyć się dobrą jakością życia”.

Wojciech Wodo, pracownik Politechniki Wrocławskiej i właściciel firmy konsultingowej, reprezentujący zarówno środowisko akademickie jak i biznesowe, podkreśla: „Mogę obserwować i wpływać na zmiany – to są moje motywy do uczestnictwa w tych warsztatach. Nie jestem w stanie przenieść gór do miejsca jeziora, ale nawet drobne zmiany mogą spowodować pozytywne skutki w przyszłości. Chciałbym tu zamieszkać na stałe, ale jeśli miasto zmieniłoby się w sposób nie do przyjęcia dla mnie, musiałbym się z niego wyprowadzić. Dlatego wolę teraz, na takich spotkaniach, nadawać zmianom odpowiedni kierunek”.

Wnioski z warsztatów zostaną wykorzystane w dalszych etapach pracy nad strategią rozwoju miasta do 2050 roku. Analizy i prace projektowe potrwają do końca maja.