Stan alarmowy przekroczony – rosnący poziom wody w rzece Widawa na granicy Wrocławia

Stan alarmowy przekroczony – rosnący poziom wody w rzece Widawa na granicy Wrocławia

W poniedziałkowy poranek, rzeka Widawa na moście znajdującym się w Kryżanowicach, obszar graniczny Wrocławia, osiągnęła poziom 205 cm. Wskazanie to jest wyższe o 5 cm od ustanowionego tam stanu alarmowego oraz o 55 cm ponad stanem ostrzegawczym. Zauważalny wzrost poziomu wody o 20 cm miał miejsce od piątku.

Wcześniej, rzeka Widawa w Zbytowej w powiecie oleśnickim, już od ubiegłego tygodnia przekraczała stan alarmowy. Aktualnie zanotowano tam wysokość wody na poziomie 392 cm, co jest wynikiem wzrostu o 40 cm od piątku. Poziom alarmowy ustalony dla tego miejsca wynosi 350 cm. Wobec tego, gmina Bierutów wprowadziła alarm przeciwpowodziowy.

Dla całej zlewni Widawy, obejmującej północne osiedla Wrocławia takie jak Psie Pole, Sołtysowice, Zgorzelisko, Widawa, Lipa Piotrowska, Kowale czy Wojnów a także znaczne części gmin Długołęka, Wisznia Mała, Czernica, Jelcz – Laskowice, Oleśnica, Bierutów, Twardogóra i Syców, wprowadzony został pomarańczowy alert, czyli drugi stopień ostrzeżenia hydrologicznego. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w swoim komunikacie informuje, że prognozowany jest dalszy wzrost i wahania stanów wody w związku ze spływem wód opadowo-roztopowych na terenie zlewni Widawy. Według najnowszych prognoz, alert ma obowiązywać co najmniej do najbliższej środy.