Brak bezpośrednich pociągów na trasie Łódź – Wrocław

Brak bezpośrednich pociągów na trasie Łódź – Wrocław

Tego roku nie będzie można skorzystać z regionalnych połączeń kolejowych pomiędzy Łodzią a Wrocławiem. Powodem jest faktyczne wykreślenie tych relacji z tablicy połączeń, co nastąpiło w wyniku przejęcia przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną (ŁKA) części trasy między Łodzią a Ostrowem Wielkopolskim. Mimo iż na tej trasie ponownie zaczęły jeździć pociągi Polregio, przebudowa infrastruktury uniemożliwia przywrócenie bezpośrednich połączeń.

Pociągi z kategorii Regio kursowały bezpośrednio z Łodzi do Wrocławia jeszcze w 2020 r., ale decyzja samorządu województwa łódzkiego o przekazaniu części połączeń swojej spółce – ŁKA – sprawiła, że ta linia została podzielona. Od tamtego momentu pasażerowie zmuszeni są do przesiadek w Ostrowie Wielkopolskim, co nie zawsze gwarantuje dogodne skomunikowanie.

W czerwcu bieżącego roku organy samorządu województwa łódzkiego ogłosiły prowadzenie rozmów dotyczących możliwości reorganizacji regionalnych tras pociągów z Łodzi przez Ostrów Wielkopolski do Wrocławia. Rozmowy te toczyły się między marszałkami województw łódzkiego, wielkopolskiego i dolnośląskiego. Takie działania zdawały się uzasadnione, zwłaszcza że Polregio ponownie obsługuje trasę Łódź – Ostrów. Od grudnia 2021 r., pasażerowie muszą co prawda przesiadać się w Ostrowie, ale na odcinkach łódzkim i dolnośląskim operatorem jest nadal Przewozy Regionalne.

Mimo że pierwotnie planowano, aby pierwsze bezpośrednie regionalne połączenia między stolicami województw łódzkiego i dolnośląskiego wyjechały w grudniu tego roku, po trzyletniej przerwie, wiemy już, że to nie nastąpi. Według informacji przekazanych przez Wydział Prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, uruchomienie bezpośrednich połączeń do Wrocławia będzie możliwe dopiero w następnych edycjach rozkładu jazdy.