Egzotyczna "papuga" nad Wrocławiem: Czym zajmował się nietypowo poruszający się samolot?

Egzotyczna "papuga" nad Wrocławiem: Czym zajmował się nietypowo poruszający się samolot?

W dniu 26 września mieszkańcy Wrocławia, zarówno w okolicach lotniska Strachowice, jak i centrum miasta, dostrzegli mały samolot, który poruszał się w sposób odmienny od typowego. Samolot ten nie tylko krążył na niewielkiej wysokości nad miastem, ale również poruszał się po trasie, która wyglądała niepokojąco na monitorach „Flightradar24”.

Nietypowe zachowanie maszyny zaobserwowano w godzinach popołudniowych we wtorek, 26 września około godziny 15. Dane o ruchu samolotu zarejestrował serwis internetowy „Flightradar24”. Okazało się, że mamy do czynienia z Beechcraft King Air 350i, kolorowym samolotem nazywanym „papugą”, który należy do Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. Ta jednostka jest przeznaczona do zadań kontrolno-pomiarowych.

Wszystkie urządzenia radionawigacyjne oraz świetlne są poddawane ocenie ich działania. Jednym z elementów tej oceny jest kontrola z powietrza. Kontrole te są przeprowadzane regularnie – co najmniej raz na 12 miesięcy dla urządzeń o mniejszym wpływie na bezpieczeństwo ruchu lotniczego, a co 6 miesięcy lub także w sytuacji, gdy jest to szczególnie wymagane – dla urządzeń mających znaczący wpływ na bezpieczeństwo lotów.

Media pokładowe samolotu, wykorzystujące specjalistyczne oprogramowanie, są w stanie odebrać sygnały nawigacyjne i umożliwić dokładną analizę. W ten sposób inspektor lotniczy znajdujący się na pokładzie samolotu może ocenić stan kontrolowanych urządzeń i wydać stosowną opinię.