Zamknięcie legendarnego punktu kulinarnej mapy Wrocławia – cukierni Wolak

Zamknięcie legendarnego punktu kulinarnej mapy Wrocławia – cukierni Wolak

Wrocławska cukiernia Wolak, uznawana za słodki punkt orientacyjny na mapie miasta, zlokalizowana przy ulicy Legnickiej, po półwieczu działalności została definitywnie zamknięta. Przez ten czas, lokal ten zdobył reputację miejsca, w którym serwowano najlepsze lody, torty i desery na terenie Gądowa we Wrocławiu. Niezapomniane dla wielu są dni Tłustego Czwartku, kiedy to tłumy gromadziły się przed cukiernią, tworząc długie kolejki po drożdżowe smakołyki.

Informacja o ostatecznym zamknięciu tej legendarnej cukierni, usytuowanej pod adresem Legnicka 158 we Wrocławiu, została przekazana przez portal „Wrocławskie Podróże Kulinarne”. Zgodnie z informacją wywieszoną na drzwiach cukierni, lokal przestał funkcjonować od września 2023 roku.

Wolak, cukiernia o znaczącej renomie we Wrocławiu, rozpoczęła swoją działalność w 1977 roku i przez kolejne 46 lat była jedną z najbardziej rozpoznawalnych słodkich atrakcji stolicy Dolnego Śląska. Przez lata miejscowi oraz turyści tłoczyli się w kolejkach po przepyszne lody, a Tłusty Czwartek nieodłącznie kojarzony był z pączkowym szaleństwem w Wolaku.

Internauci na platformach społecznościowych starają się utrzymać żywe wspomnienia o cukierni, wymieniając między sobą anegdoty i opowiadając o przepysznych tortach, które niejednokrotnie stanowiły kulinarne centrum różnych uroczystości jak wesela, komunie czy urodziny.

Właściciele cukierni Wolak przybyli do Wrocławia w 1977 roku i otworzyli swój pierwszy lokal przy ulicy Drobnera. W ofercie miały naturalne lody, gofry, pączki, bułki, a także torty na zamówienie. W 1983 roku udało im się uruchomić znacznie większą cukiernię przy już wspomnianej ulicy Legnickiej 158, gdzie przenieśli swoją słodką działalność. Jak informuje Piotr Gładczak na swoim blogu kulinarnym, obecnie budynek po byłej cukierni czeka na nowego najemcę.