Wrocław promuje dzielenie się owocami i warzywami. Inicjatywa "Wrocław nie marnuje"

Wrocław promuje dzielenie się owocami i warzywami. Inicjatywa "Wrocław nie marnuje"

W ramach działań na rzecz minimalizacji marnowania żywności, miasto Wrocław we współpracy z wyselekcjonowanymi Rodzinnymi Ogrodami Działkowymi (ROD) przygotowało specjalne punkty, w których mieszkańcy mogą wymieniać się swoimi nadwyżkami warzyw i owoców. Punkty te zostaną uruchomione w czterech różnych ROD.

W działkach przy ulicy Prusa już teraz można korzystać z tego typu punktu. Mieszkańcy mają możliwość wymiany warzyw i owoców, które są im zbędne lub potrzebują więcej, na inne produkty. Działkowcy zaangażowani w projekt podkreślają, że taka wymiana pozwala na zdobycie więcej witamin.

Owoce i warzywa można zostawiać na specjalnie przygotowanych stołach, które znajdują się przy głównych bramach do ogrodów działkowych. Są one częścią miejskiej kampanii mającej na celu redukcję marnowania żywności – „Wrocław nie marnuje”. Magdalena Pietras, wiceprezes ROD „Lepsze Jutro”, komentuje: „Chcemy zachęcić działkowców do dzielenia się swoimi nadmiarami produktów, co wielu z nich już robi. Pytanie brzmi, dlaczego nie podzielić się również z sąsiadami?” Zdaniem prezydenta Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Lepsze Jutro”, Stanisława Chojnackiego, chętnych do udziału w akcji nie brakuje. Jego zdaniem wiele osób jest gotowych oddawać swoje nadmiary.

Gdy w punktach odbioru gromadzi się zbyt dużo owoców i warzyw, przedstawiciele ogrodów przekazują je do lokalnych jadłodzielni, gdzie mogą skorzystać z nich potrzebujący. Marcin Obłoza z Urzędu Miejskiego Wrocławia wyjaśnia: „To jest inicjatywa Food Sharing. Mamy również kontakt z Bankiem Żywności, organizacją szukającą sposobów na to, aby żywność nie była marnowana.”

Inicjatywa obejmuje również działki na ulicy Ślężnej. W planach jest otwarcie dwóch kolejnych punktów – na Popowicach i Osobowicach.