</h1>Książka za worek śmieci. Inicjatywa podróżniczki Anny Jaklewicz

</h1>Książka za worek śmieci. Inicjatywa podróżniczki Anny Jaklewicz

Początek września przynosi nam nie tylko powrót do szkół, ale także globalną akcję sprzątania świata. Ta międzynarodowa kampania motywuje ludzi do aktywnego udziału w czyszczeniu swojego najbliższego środowiska, zwłaszcza podczas trzeciego weekendu września. W Polsce od kilku lat prowadzone są takie działania, które cieszą się dużym zainteresowaniem społeczeństwa. Co ciekawe, za każdy worek zebranych odpadów można otrzymać książkę jako nagrodę.

Akcja społeczna „Książka za worek śmieci” to projekt stworzony przez Annę Jaklewicz – podróżniczkę i edukatorkę. Zainicjowany w 2019 roku, projekt ma na celu zachęcenie mieszkańców do troski o swoje otoczenie poprzez sprzątanie terenów zielonych. W zamian za ich starania, uczestnicy otrzymują książki jako podziękowanie za ich wkład w ochronę środowiska.

Impreza jest organizowana we wszystkich regionach Polski, a w ubiegłym roku, tylko we Wrocławiu, 60 wolontariuszy udało się zebrać aż 150 worków odpadów. Przed nami kolejna okazja do działania – sobota 16 września zobaczy wielką akcję sprzątania terenów zielonych przy ul. Tęczowej. Każdy zebrany tam worek odpadów będzie premiowany książką.

Sprzątanie jest idealnym sposobem na spędzenie czasu dla rodzin z dziećmi. Jedynym wymogiem jest rejestracja, która rozpoczęła się już 27 sierpnia. Książki są przeznaczone dla pierwszych 50 dorosłych uczestników. Chociaż kolejne osoby mogą dołączyć do akcji, nie ma gwarancji otrzymania książki. Rejestracja potrwa do momentu wyczerpania miejsc. Dorosłym towarzyszyć mogą dzieci i młodzież, jednak tylko pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. Na nich również czeka dodatkowa, limitowana pula książek.