Bezdomni wykorzystują Przejście Oławskie nie tylko jako schronienie

Bezdomni wykorzystują Przejście Oławskie nie tylko jako schronienie

Sytuacja w Przejściu Oławskim, miejscu o dużych walorach turystycznych i historycznych, staje się coraz bardziej problematyczna. Stało się ono schronieniem dla miejscowych bezdomnych, którzy korzystają z niego nie tylko jako miejsca odpoczynku, ale niestety także jako publicznej toalety. Poza tym, często piją tam alkohol i nękają przechodzących obok ludzi.

W ostatnim okresie, bezdomni coraz częściej traktują Przejście Oławskie jako swój dom. Znajdują się tam przez większość czasu, a niekiedy nawet przez kilka dni bez przerwy – jeżeli nie są zmuszani do opuszczenia tego miejsca. Taka sytuacja jest bardzo uciążliwa dla mieszkańców Wrocławia idących do pracy, jak również dla odwiedzających to miejsce turystów, których drażni silny nieprzyjemny zapach.

Jedna z czytelniczek Gazety Wrocławskiej zauważyła, że policja oraz straż miejska odwiedzały to miejsce już wielokrotnie, jednak ich działania ograniczały się jedynie do krótkich rozmów z bezdomnymi i ewentualnego rozdawania koców termicznych. Funkcjonariusze nie podejmowali żadnych innych działań. Czytelniczka podkreśla jednak, że jest świadoma potrzeby pomocy dla tych ludzi, a nie ich jedynie przeganiania.

Waldemar Forysiak, rzecznik straży miejskiej, poinformował, że przejścia podziemne w centrum miasta są codziennie kontrolowane przez funkcjonariuszy. Natomiast prawa w Polsce nie pozwalają na przymusowe przewiezienie bezdomnych do ośrodków opieki lub szpitali. W ostatnim czasie strażnicy miejscy skierowali dwa wnioski do Prokuratury Rejonowej o ustanowienie opiekuna lub ubezwłasnowolnienie osób bezdomnych, które najprawdopodobniej nie są zdolne do samodzielnego prowadzenia swojego życia. Bezdomni nie są karani więzieniem, chyba że popełnią przestępstwo.

Od początku roku do końca lipca 2023 Straż Miejska we Wrocławiu otrzymała 59 zgłoszeń dotyczących obecności osób bezdomnych w Przejściu Oławskim oraz dodatkowo 33 zgłoszenia dotyczące placu Dominikańskiego i Przejścia Winogronowego (podziemnego przejścia łączącego Galerię Dominikańską z ulicą Oławską).