Ukraińskie znaczki pocztowe – nowa ekspozycja w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

Ukraińskie znaczki pocztowe – nowa ekspozycja w Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu

We wrocławskim Muzeum Poczty i Telekomunikacji otworzono niedawno nową wystawę pod tytułem „Znaczki Ukrainy”. Na tej ekspozycji zwiedzający mają możliwość oglądać serie znaczków pocztowych, które wyemitowała ukraińska poczta. Reprezentują one bogactwo kultury, sztuki, tradycji ludowych oraz zróżnicowanej fauny i flory charakterystycznej dla tego kraju.

Zgodnie z intencją Agaty Matyschok-Nyckowskiej z Muzeum Poczty i Telekomunikacji we Wrocławiu, ta unikalna wystawa ma na celu przybliżenie historii i kultury Ukrainy, jako naszego bliskiego sąsiada. Dodatkowo, liczy się na to, że przyciągnie ona licznych gości z Ukrainy, gdyż ukraińskie znaczki pocztowe znane są ze swojej atrakcyjności wizualnej – są barwne i często ozdobione pięknie wykonanymi ilustracjami.

Ciekawą informacją jest fakt, że historia ukraińskiej poczty jest ściśle powiązana z historią Poczty Polskiej. Pierwsze ślady działalności pocztowej na terenie Ukrainy datowane są na połowę XVI wieku, kiedy ten kraj był częścią Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wraz z utworzeniem poczty w Rzeczpospolitej, usługi pocztowe rozciągnięto również na teren Ukrainy.

Na wystawie prezentowane są znaczki wydane po roku 2000. Trafiły do zbiorów muzeum dzięki Światowemu Związkowi Pocztowemu, do którego ukraińska poczta przesyła swoje emisje. Warto jednak pamiętać, że pierwsze ukraińskie znaczki zostały wyemitowane już w 1917 roku – jak informuje Agata Matyschok-Nyckowska.

Odwiedzający wystawę mogą podziwiać znaczki prezentujące m.in. ukraińskie tradycje ludowe – budownictwo, rzemiosło, instrumenty muzyczne oraz stroje i tańce ludowe. Nie zabrakło także znaczków ilustrujących różnorodność geograficzną kraju – ze szczególnym uwzględnieniem ponad 56 parków narodowych. Dodatkowo, przedstawiono również motywy związane z ukraińskim folklorem – bajkami, baśniami i legendami.

Eksponaty „Znaczki Ukrainy” będą dostępne do oglądania aż do 5 stycznia 2024 roku.