Ranking przyjazności miast dla kierowców: Wrocław i Poznań na ostatnim miejscu

Ranking przyjazności miast dla kierowców: Wrocław i Poznań na ostatnim miejscu

Siedmią edycję rankingu miast przyjaznych dla kierowców, prowadzonym przez sklep internetowy Oponeo we współpracy z aplikacją Yanosik, zdominował Gdańsk. Tymczasem dolnośląska stolica, Wrocław, wraz z Poznaniem zajmują najniższą pozycję w zestawieniu.

Opracowanie zestawienia obejmowało analizę różnych czynników wpływających na komfort kierowania pojazdem. Autorzy rankingu uwzględnili szybkość poruszania się kierowców, liczbę zgłoszonych kolizji oraz warunki parkowania, w tym rozwój sieci Park & Go. Wzięto pod uwagę również koszty ponoszone przez kierowców, takie jak taryfikatory stref parkowania, wydatki na ubezpieczenia, wymianę opon czy średnie ceny paliw. Nie zapomniano także o rozwiązaniach promujących ekojazdę.

Gdańsk był niekwestionowanym liderem wśród największych polskich miast – już kolejny rok z rzędu zdobywa pierwsze miejsce. Dzięki szerokiej sieci stacji do ładowania samochodów elektrycznych, Gdańsk zostawił konkurencję daleko za sobą. Na drugim miejscu znalazł się Kraków (awansując z piątego miejsca), gdzie ceny ubezpieczeń samochodowych były najbardziej przystępne. Na trzecim miejscu ex aequo uplasowały się Szczecin (poprzednio na czwartym miejscu) i Bydgoszcz (poprzednio piąta).

Największym zaskoczeniem tej edycji rankingu był spadek Łodzi. Miasto to jeszcze w 2022 roku zajmowało drugie miejsce, a obecnie spadło na piąte. Ostatnie miejsca w rankingu zajmują Wrocław i Poznań, które dzieli aż szesnaście punktów od lidera. Wyższe ceny paliw, kosztowne ubezpieczenia OC oraz mała dostępność carsharingu i ograniczona sieć ładowania samochodów elektrycznych to główne czynniki przyczyniające się do niskiej pozycji Wrocławia. Korki zarówno w centrum miasta jak i na obrzeżach są kolejnym problemem.

Warto jednak zaznaczyć, że mimo licznych problemów, we Wrocławiu zaobserwowano najmniejszą liczbę kolizji w porównaniu do innych miast w rankingu.