Wakacyjna przygoda pełna dobroci – zapełnij lodówki społeczne i zrób różnicę!

Wakacyjna przygoda pełna dobroci – zapełnij lodówki społeczne i zrób różnicę!

Niezależnie od tego, czy to okres świąteczny, czy poza okresem, ludzie wyrzucają spore ilości jedzenia. Jest to produkt pierwszej potrzeby, na który jedni mogą sobie pozwolić bez patrzenia na ilość i cenę, a inni mają kłopot, aby wyżywić się z otrzymywanej od pracodawcy wypłaty. Dlatego tak ważne jest, by nie marnować jedzenia, by go nie wyrzucać, a przekuć w dobry uczynek, jeśli wiem, że nie zjemy danego produktu w wyznaczonym czasie. Świetną inicjatywą są lodówki społeczne. Sprawdź, czym są, na czym polega ich działalność i jakie produkty można w nich zostawiać.

  1. Czym są lodówki społeczne?
  2. Co można przynosić do lodówek społecznych, a czego lepiej nie zostawiać?
  3. Okazji do dzielenia się jest bardzo dużo!
  4. Otwórz swoje serce na potrzebujących — pomóż nam wypełnić lodówki społeczne!

Czym są lodówki społeczne?

Lodówki społeczne to specjalne miejsca na mapie miast oraz mniejszych miejscowości, w których można umieszczać produkty żywnościowe. Po nie z kolei zgłaszają się osoby bezdomne lub ludzie ubodzy, którzy nie są w stanie samodzielnie zarobić potrzebnych pieniędzy na własne utrzymanie bądź ich po prostu nie wystarcza. Lodówki społeczne to rewelacyjne inicjatywa, która jednocześnie pomaga ludziom, którzy tego potrzebują, ale również sprawia, że do koszy trafia znacznie mniej jedzenia.

Co można przynosić do lodówek społecznych, a czego lepiej nie zostawiać?

Ważne jest to, by w lodówkach społecznych znajdowały się wyłącznie produkty, które sam mógłbyś zjeść. Jedzenie powinno być świeże, przydatne do spożycia. Mogą to być produkty, które przekroczyć datę minimalnej trwałości, a więc „najlepiej spożyć przed”, jednak nie przekroczyły terminu ważności do spożycia „należy spożyć do”. W lodówce społecznej mogą znaleźć się ciasta, dania domowej roboty, zupy, jednak koniecznością jest zapakowanie ich w jednorazowe pojemniki. Sery, jogurty oraz twarogi także są mile widziane w lodówkach społecznych.

Czego nie zostawiać w takich miejscach? W głównej mierze nie można przynosić dań z surowym jajkiem, niepasteryzowanym mlekiem, surowego mięsa oraz nadgniłych produktów.

Okazji do dzielenia się jest bardzo dużo!

Zapotrzebowanie na produkty w lodówce społecznej jest cały rok. Dlatego jeśli za Tobą są święta, większa uroczystość rodzinna, w lodówce zostało mnóstwo jedzenia i jest mała szansa, że zdążysz wszystko zjeść, zanim się zepsuje — koniecznie skorzystaj z inicjatywy, jaką są lodówki społeczne i podziel się swoim dobrobytem z innymi, którzy naprawdę potrzebują jedzenia. Taka akcja pozwala nakarmić wiele osób z najbliższej okolicy.

Otwórz swoje serce na potrzebujących — pomóż nam wypełnić lodówki społeczne!

Nie da się ukryć, że w naszym kraju brakuje szacunku do żywności. Wyrzuca się spor produktów napoczętych, a często też w ogóle nietkniętych. Najwięcej marnuje się warzyw — duże dostawy przyjeżdżają z warzywniaków i targowisk, codziennie marnują się ogromne ilości owoców i warzyw. Ludzie nie chcą kupować brzydkich plonów, dlatego dostawcy starają się, aby codziennie można było kupić coś świeżego. Tym sposobem wczorajsze warzywa czy owoce lądują w koszach. To niedopuszczalne!

Liceum Ogólnokształcące Urszulanki angażuje się w akcję, jaką są lodówki społeczne i szczerze zachęcają do tego innych. Warto brać przykład z uczniów i wolontariuszy, którzy chętnie decydują się na podzielenie się swoim jedzeniem. Dzięki otwartości serca, otwartości na potrzeby innych ludzi, można sprawić, że wiele produktów zyska nowy dom, a przede wszystkim — zapełni żołądki osób, które naprawdę tego potrzebują!