ZOO świętuje, narodziła się nowa manata

ZOO świętuje, narodziła się nowa manata

We Wrocławskim zoo przyszedł na świat kolejny Manat. Nasz ogród zoologiczny stał się tym samym liderem europejskim w konserwacji tego zagrożonego wyginięciem gatunku. W ostatnich latach przyszły w nim na świat 4 młode.

Coraz więcej manatów

Tylko w tym roku na świat we Wrocławskim ZOO przyszły dwa młode osobniki. Pierwszym z nich jest syn 7-letniej Ambel, Ambroży. Później urodziła się córeczka 11-letniej samicy Manata o imieniu Ling. Ten osesek jeszcze nie ma wybranego imienia. W dniu narodzin samiczka ważyła około 28 kilogramów, a mierzyła 110-120 cm. Niestety, Ling okazała się wyrodną manacią mamą i odrzuciła córkę. Opiekę nad maluszkiem muszą więc sprawować ludzie. Mała samiczka karmiona jest specjalną mieszanką mleczną, przygotowywaną specjalnie z myślą o niej w Australii.

Na starym kontynencie żadne inne ZOO nie doczekało się narodzin aż czterech małych manat. Jest to gatunek skrajnie zagrożony wyginięciem, w niektórych miejscach swojego naturalnego występowania niemal całkowicie wytępiony. To właśnie w jedno z tych miejsc po wydorośleniu mają przetransportowane zostać zwierzaki urodzone we Wrocławskim ZOO. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, być może pojawi się szansa na odratowanie populacji manat – przynajmniej na najbliższe kilkadziesiąt lat.