Zmarł aktywista walczący o prawa osób z niepełnosprawnościami – jego siostra ma apel

Zmarł aktywista walczący o prawa osób z niepełnosprawnościami – jego siostra ma apel

W sobotę, 19. września odbędzie się pogrzeb wrocławskiego działacza na rzecz osób niepełnosprawnych, Bartłomieja Skrzyńskiego. Siostra mężczyzny prosi uczestników, aby ubrali się na tę uroczystość tak, jak żył jej brat – czyli na kolorowo.

W hołdzie zmarłemu

Bartłomiej Starzyński był doradcą prezydenta Wrocławia ds. osób z niepełnosprawnościami, a także dyrektorem biura Wrocław Bez Barier. Dnia 19 września o godzinie 13:00, na cmentarzu przy ulicy Złocieniowej 29 odbędzie się jego pogrzeb. Siostra aktywisty wystąpiła jednak do osób, które chcą wziąć udział w tej uroczystości, z dość nietypowym apelem,

Poprosiła bowiem, by przyszli oni ubrani na kolorowo, zamiast standardowo w przypadku pogrzebów na czarno. Kobieta chce bowiem upamiętnić w ten sposób życie swojego zmarłego brata, które bez wątpienia było kolorowe, piękne i otwarte na innych ludzi.

Do 23 września zainteresowane osoby mogą również wpisywać się do księgi kondolencyjnej. Znajduje się ona na stronie www.wroclaw.pl, a po upłynięciu tego terminu zostanie ona wydrukowana i przekazana do urzędu miasta.

Bartłomiej Starzyński był jednym z najbardziej znanych wrocławskich aktywistów na rzecz równego traktowania osób z niepełnosprawnościami. Jego pomysły nie ograniczały się jednak do promowania szacunku dla chorych. Był on również jednym z głównych pomysłodawców Wrocławskiego Parlamentu Młodzieży. Aktywista społeczny sam zmagał się z nieuleczalną chorobą – cierpiał bowiem na zanik mięśni. Opuścił ten świat w wieku zaledwie 41 lat.