Analiza bezpieczeństwa na Dolnym Śląsku oparta na danych GUS

Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych aspektów naszego życia, który często doceniamy dopiero wtedy, gdy odczuwamy bezpośrednie zagrożenie. Korzystając z najnowszych danych dostarczonych przez Główny Urząd Statystyczny (GUS), podjęliśmy próbę zbadania poziomu przestępczości na Dolnym Śląsku, uwzględniając liczbę mieszkańców danego miasta lub powiatu. Poniżej przedstawiamy zestawienie miejsc, które według oficjalnych danych okazały się najmniej bezpieczne.
Dolny Śląsk to teren o niezwykłej różnorodności i bogatej historii, który przyciąga turystów pięknymi zabytkami i naturalnymi krajobrazami. Czy jednak można go uznać za bezpieczny? Badania opinii publicznej przeprowadzone przez CBOS regularnie pokazują, że aż 96% ankietowanych uznaje swoje otoczenie za bezpieczne, a 88% uważa Polskę za kraj, gdzie panuje poczucie bezpieczeństwa. Warto jednak zauważyć, że te dane są stabilne i nie wykazują większych zmian w ostatnich latach.
Poczucie bezpieczeństwa jest zdecydowanie mocniej odczuwane przez osoby, które nie padły ofiarą przestępstwa. Aby dokładniej zrozumieć sytuację, warto przyjrzeć się danym dotyczącym przestępczości w Polsce i jej regionach, dostarczonym przez Główny Urząd Statystyczny i opartym na informacjach z Komendy Głównej Policji. Dane te informują o przestępstwach stwierdzonych w danym okresie, podzielonych według województw i powiatów.
Według definicji GUS, przestępstwo stwierdzone to zdarzenie, które po zakończonym postępowaniu przygotowawczym zostało potwierdzone jako przestępstwo. Oznacza to, że statystyki obejmują zgłoszone lub ujawnione czyny karalne, które są potwierdzone jako przestępstwa, a nie np. wykroczenia.
Dane najnowsze, aktualizowane ostatnio w sierpniu 2024 r., dotyczą statystyk za rok 2023. Na ich podstawie można stwierdzić, że na Dolnym Śląsku (zamieszkałym wtedy przez 2 879,27 tys. osób) odnotowano 1 127 przestępstw. Przekłada się to na 0,39142 potwierdzonych przez służby czynów przestępczych na tysiąc mieszkańców.
Na podstawie udostępnionych przez GUS danych KGP najwięcej przestępstw na Dolnym Śląsku potwierdzono we Wrocławiu (275), powiecie kłodzkim (76), powiecie świdnickim (63), Wałbrzychu (54) i powiecie bolesławieckim (50). Natomiast najmniej przestępstw zgłoszono w powiatach: milickim (14), górowskim (14), ząbkowickim (15), wołowskim (15) i legnickim (16).
W celu dokładniejszego zrozumienia tych statystyk, warto je odnieść do liczby mieszkańców danego miejsca. Na przykład, w 2023 roku w powiecie górowskim odnotowano 14 przestępstw, podobną liczbę zarejestrowano w powiecie ząbkowickim, który ma jednak dwukrotnie więcej mieszkańców niż powiat górowski. To pokazuje, że absolutna liczba przestępstw to nie wszystko – ważne jest także jej proporcja do liczby mieszkańców.