Kobiety w podeszłym wieku z Wrocławia padły ofiarą oszustów

Kobiety w podeszłym wieku z Wrocławia padły ofiarą oszustów

Wrocław był ostatnio miejscem dwóch niecodziennych zdarzeń, w których dwie starsze kobiety padły ofiarami oszustów. Pierwsza z nich, 85-latka, straciła majątek o wartości 25 tysięcy złotych, rzucając go przez okno swojego mieszkania. W skład tego majątku wchodziło złoto, srebro i obca waluta, które kobieta przechowywała w swojej torebce. Druga kobieta, mająca 87 lat, dokonała podobnej czynności następnego dnia, tracąc w ten sposób 11 tysięcy złotych i 6500 euro.

Za każdym razem scenariusz był podobny – osoba podszywająca się pod policjanta dzwoniła do starszej pani i przekonywała ją, że jej pieniądze są zagrożone przez grupę przestępców. Według oszusta, najbezpieczniej byłoby wyrzucić cały majątek przez okno, by mógł go zabezpieczyć rzekomy policjant. Oszukane kobiety zorientowały się w swoim błędzie dopiero następnego dnia.

Policja apeluje o ostrożność w przypadku takich sytuacji. Przestępcy często udają osobę chorego lub płaczącą, aby wywołać poczucie winy lub współczucia u swojej potencjalnej ofiary. Służby zalecają informowanie osób starszych o takich zagrożeniach, aby nie wypłacały gotówki w przypadku jakichkolwiek podejrzeń o obecność oszustów po drugiej stronie słuchawki. Ważne jest także rozmawianie na ten temat i nie pozostawianie starszych osób samym sobie z tym problemem. W przypadku podejrzenia oszustwa należy natychmiast zgłosić to pod numer alarmowy 112.