Bezpieczeństwo w miejscach publicznych: jak ustrzec się kieszonkowców?

Bezpieczeństwo w miejscach publicznych: jak ustrzec się kieszonkowców?

Czasem nieświadomie stajemy się łatwym celem dla przestępców. Przystanki komunikacji miejskiej, tłoczne autobusy czy tramwaje, zatłoczone sklepy – to idealne środowisko dla kieszonkowców. Ich działania są tak dyskretne i sprytne, że często nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że zostaliśmy okradzeni. Wykorzystują moment naszej roztargnienia lub koncentracji na czymś innym, aby szybko i niepostrzeżenie zabrać nam portfele, torebki czy inne drogocenne przedmioty.

Kieszonkowcy potrafią wykorzystać każdą sytuację. Często atakują właśnie wtedy, gdy jesteśmy zajęci – czytamy rozkład jazdy, robimy zakupy czy tłoczymy się do pojazdu komunikacji miejskiej. Zdarza się także, że sami kreują sytuacje odwracające uwagę potencjalnej ofiary – wszelkie zamieszanie działa na ich korzyść. Rozpoznanie kieszonkowca w tłumie jest trudne – nie mają oni charakterystycznego wyglądu, a wręcz przeciwnie – często potrafią doskonale wmieszać się w tłum.

Może nim być dobrze ubrany mężczyzna, nastoletni chłopiec, elegancka kobieta czy niepozorna starsza osoba. Często są uprzejmi i pomocni, udają zagubionych turystów pytających o drogę – wszystko po to, aby zbliżyć się do potencjalnej ofiary. Nie ma uniwersalnych rad, które chroniłyby nas przed kieszonkowcami we wszystkich sytuacjach. Jednak podstawową zasadą jest ostrożność i umiejętność przewidywania. Ważne jest, aby myśleć jak przestępca – co w moim zachowaniu ułatwiłoby kradzież? Czy właśnie prowokuję do działania?

Policja przypomina o kilku zasadach bezpieczeństwa. Zabezpieczaj swoje dokumenty i pieniądze, zwracaj uwagę na osoby stojące blisko ciebie, unikaj pustych przedziałów w pociągu, nie nawiązuj przypadkowych znajomości, nie noś przy sobie więcej gotówki niż potrzebujesz na zakupy danego dnia, a także obserwuj otoczenie i swój bagaż, szczególnie w zatłoczonym autobusie czy tramwaju. Zawsze staraj się mieć torbę czy pakunki przed sobą i zwracaj uwagę na osoby tworzące sztuczny tłok – jeśli wiedzą, że są obserwowane, zrezygnują z kradzieży. Unikaj noszenia torebki na pasku z tyłu i zawsze trzymaj portfel na dnie torby.

Pamiętaj, aby podczas mierzenia ubrań czy robienia zakupów nigdy nie zostawiać torebki na podłodze lub ladzie sklepowej. Klucze do mieszkania powinny być przechowywane oddzielnie od dokumentów z adresem zamieszkania, aby złodziej nie miał łatwego dostępu do twojego domu. Wszystkie te rady mogą pomóc uniknąć stania się ofiarą kieszonkowca. Warto pamiętać, że za takie przestępstwo grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności, zgodnie z art. 278 Kodeksu karnego.