Odnowa Alei Wielkiej Wyspy w Wrocławiu: Tysiąc drzew i ekologiczne przestrzenie czekają na mieszkańców

Odnowa Alei Wielkiej Wyspy w Wrocławiu: Tysiąc drzew i ekologiczne przestrzenie czekają na mieszkańców

Aleja, która nie jest obsadzona drzewami, nie zasługuje na to miano. Dlatego na Alei Wielkiej Wyspy w Wrocławiu posadzono już 350 drzew, ale to dopiero zapowiedź tego, co ma nadejść. Planowane jest bowiem posadzenie aż tysiąca drzew. Zarządca projektu – Wrocławskie Inwestycje, zapowiada, że kolejne okazałe okazy zostaną dostarczone z dwóch szkółek, jak tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą. Po ich posadzeniu powstanie efektowna aleja lipowa.

Część drzew już rośnie na miejscu – są to klony jawory, klony oraz lipy drobnolistne. Profesor Monika Ziemiańska z Uniwersytetu Przyrodniczego, która sprawuje nadzór nad pracami związanymi z zielenią w ramach tej inwestycji, planuje stworzenie alei lipowej. Będzie ona składać się z trzech gatunków lip: szerokolistnej, drobnolistnej i srebrzystej.

Aleja Wielkiej Wyspy nie będzie jednak tylko oazą drzew. Przewidziane jest również posadzenie dziesiątek tysięcy krzewów. Obecnie na terenie alei rosną już derenie rozłogowe, śnieguliczki białe, tawuły japońskie i szare, graby pospolite oraz róże okrywowe.

Projekt przewiduje również zazielenienie naturalnych ekranów. Na ich chropowatej powierzchni już teraz rosną tysiące sadzonek bluszczu, którymi obsadzane są także niektóre skarpy. Dzięki nim powstaną malownicze, zielone dywany. Wrocławskie Inwestycje planują także zazielenić zbiornik retencyjny, znajdujący się w pobliżu mostu Na Wilczym Kącie.