Zakończono renowację trzech zabytkowych kamienic przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu

Zakończono renowację trzech zabytkowych kamienic przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu

Na ulicy Szczytnickiej we Wrocławiu, trzy historyczne budynki, które charakteryzują się ponad stuletnią historią, przeszły kompleksową odnowę dzięki zaangażowaniu prywatnego inwestora. Kamienice, które są znane ze swojego zabytkowego charakteru, zostały zrewitalizowane zarówno od strony zewnętrznej, jak i wewnętrznej, gdzie poddano remontowi liczne architektoniczne detale oraz elementy takie jak drewniane schody czy żeliwne balustrady. Prace renowacyjne zbliżają się ku końcowi.

Kamienice oznaczone numerami 29, 29a oraz 31 na ulicy Szczytnickiej powstały pod koniec XIX wieku i przez długi czas pozostawały opuszczone i zaniedbane. Dopiero w 2019 roku gmina Wrocław dokonała sprzedaży tych nieruchomości.

Wspomniane budynki zostały nabycie przez prywatnego inwestora, Grupę WRI Investment. Ta firma nie zwlekała z rozpoczęciem prac remontowych, choć od samego początku zdawali sobie sprawę, że odnowa zabytków jest zadaniem bardziej skomplikowanym niż budowa od zera. Rewitalizacja budynków, która rozpoczęła się w 2022 roku, jest obecnie na ukończeniu.

Widoczne efekty prac to przede wszystkim odnowiona elewacja budynków, zarówno od strony ulicy, jak i od podwórza. Na elewacjach umieszczono balkony, które jednak różnią się stylistyką w zależności od strony budynku. Zdecydowanie bardziej ozdobna i reprezentacyjna jest elewacja od strony ulicy, gdzie na pastelowym tle wyeksponowano odnowione gzymsy, ozdobne nadproża, żeliwne balustrady oraz stolarkę okienną i drzwiową. Natomiast elewacja od strony podwórza jest utrzymana w minimalistycznym stylu i pokryta białym tynkiem.

Grupa WRI Investment podjęła decyzję o renowacji kamienic z myślą o ich późniejszej sprzedaży jako lokali mieszkalnych. Jak mówi Artur Rostocki, przedstawiciel firmy WRI Investment, obecnie sprzedano już ponad 50% lokali. Łącznie w trzech kamienicach powstanie około 50 mieszkań o powierzchniach od 27 do 57 metrów kwadratowych oraz trzy niewielkie lokale usługowe na parterze, z wejściem bezpośrednio z ulicy Szczytnickiej.