Wrocław: Wielka renowacja czeka Mosty Uniwersyteckie i Piaskowy, rdza powoduje niebezpieczeństwo

Wrocław: Wielka renowacja czeka Mosty Uniwersyteckie i Piaskowy, rdza powoduje niebezpieczeństwo

Mosty Uniwersyteckie, zarówno północny jak i południowy, wraz z Mostem Piaskowym mają być odrestaurowane w najbliższym czasie. Proces ten prawdopodobnie rozpocznie się jeszcze w tym roku. Konieczność renowacji tych przepraw jest oczywista, gdyż struktury pokrywa rdza, co jest widoczne na wielu dostępnych zdjęciach.

Działania te mają objąć prace antykorozyjne, które mogą być przeprowadzone tylko przy sprzyjających warunkach pogodowych. Z tego względu nie można rozpocząć renowacji mostów w miesiącach zimowych – wyjaśnia Tomasz Jankowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Utrzymania Miejskiego we Wrocławiu. Ponadto, aby utrzymanie ruchu pieszych i rowerzystów, remont odbędzie się w dwóch etapach – najpierw zostanie odnowiona jedna strona mostu (chodnik, krawężnik, balustrada), a następnie prace zostaną przeniesione na drugą stronę.

Podczas renowacji zostanie wymieniona nawierzchnia chodników, poręcze będą uzupełnione a elementy takie jak łożyska i wsporniki pod lampy będą oczyszczone. Wykonawca będzie miał 18 miesięcy na zakończenie prac od daty podpisania umowy.

Planowany jest również generalny remont Mostu Piaskowego. Ze względu na intensywny ruch w centrum miasta, konieczne będzie wzmocnienie nośności mostu do 40 ton. W skład projektu renowacji wejdzie wymiana płyty pomostowej, naprawy antykorozyjne, wymiana płyt chodnikowych, renowacja istniejących balustrad oraz remont sieci trakcyjnej z wymianą torowiska tramwajowego – informuje Tomasz Jankowski.

Jednak na zakończenie prac nad Mostem Piaskowym przyjdzie nam poczekać nieco dłużej. Obecnie trwają prace projektowe, które rozpoczęły się w kwietniu 2023 roku. Projekt powinien być gotowy w drugim kwartale tego roku. Następnie będziemy gotowi do ogłoszenia przetargu – kończy Jankowski.