Zestawienie inwestycji z 2023 roku na terenie Wrocławia i okolic: z nowymi szkołami po fabrykę Intela

Zestawienie inwestycji z 2023 roku na terenie Wrocławia i okolic: z nowymi szkołami po fabrykę Intela

Region Wrocławski w 2023 roku stał się areną licznych inwestycji, które można zliczyć na setki milionów złotych. Wśród nich znajdują się nowe drogi, placówki oświatowe jak szkoły czy przedszkola oraz inne obiekty publiczne. Nie zapomniano również o dziedzictwie kulturowym – lokalne władze dbają o renowację zabytków, które są siłą napędową lokalnego sektora turystycznego.

Wśród inwestycji przoduje projekt realizowany przez amerykańską firmę Intel. Planują oni wybudować Zakład Integracji i Testowania Półprzewodników na terenie gminy Miękinia. Wartość tej inwestycji wynosi około 4,6 miliarda dolarów. Fabryka, której otwarcie ma nastąpić w 2027 roku, stworzy miejsca pracy dla dwóch tysięcy osób. Trudno jest dzisiaj oszacować pełną skalę korzyści, które Miękinia osiągnie dzięki tej inwestycji.

Wiele gmin wokół Wrocławia koncentruje swoje wysiłki na rozbudowie i modernizacji infrastruktury edukacyjnej. W gminie Kobierzyce powstaje kompleks szkolno-przedszkolny w Tyńcu Małym, który będzie mógł przyjąć tysiąc uczniów. Natomiast w gminie Kąty Wrocławskie, w miejscowości Krzeptów, zaplanowano miejsca dla 850 dzieci.

Nowo wybudowane przedszkole w Bierutowie, wyposażone we wszelkie nowoczesne udogodnienia, jest miejscem do nauki i zabawy dla trzystu dzieci. Szybki dojazd z Bierutowa do zakładów pracy w Jelczu-Laskowicach, Oleśnicy i Wrocławiu ma również na celu zachęcić aktywne zawodowo osoby do zamieszkania w tym miasteczku.

Nie tylko te miejscowości cieszą się nowymi obiektami oświatowymi. Lista gmin, które beneficjowały z takich inwestycji jest dłuższa i obejmuje również Wilczyce, Pustków Żurawski czy Skokową.