Profesjonalne porady jak utrzymać świąteczną choinkę długo świeżą i zieloną

Profesjonalne porady jak utrzymać świąteczną choinkę długo świeżą i zieloną

Jak sprawić, aby nasza świąteczna choinka nie straciła swojej urody i świeżości na długo? Jak pielęgnować ją, niezależnie od tego, czy jest to drzewko w doniczce, cięte czy też stroik? Odpowiedzi na te pytania udziela profesor Przemysław Bąbelewski z Katedry Ogrodnictwa Uniwersytetu Przyrodniczego.

Według profesora Bąbelewskiego, kluczem do utrzymania świątecznej atmosfery w domu jest zadbanie o to, aby gałęzie choinki były zawsze zielone. Jest to bowiem symbol życia, który szczególnie w okresie świąt nabiera dodatkowego znaczenia. Zdrowa, zielona choinka powinna przetrwać aż do 2 lutego, niezależnie od tego, czy została zakupiona w doniczce, czy jest to drzewko cięte czy stroik.

Jeśli decydujemy się na zakup choinki w doniczce, powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest ona dobrze ukorzeniona. Profesor Bąbelewski sugeruje prosty test – jeśli drzewko łatwo wysuwa się z doniczki, oznacza to, że nie zadbało o solidne korzenie. Inny sposób to spojrzenie na spód doniczki – jeżeli drobne korzonki przechodzą przez otwory, jest to znak, że drzewko jest dobrze przekorzenione.

Drzewka przekorzenione są zwykle te, które zostały wykopane we wrześniu i przesadzone do donicy, co daje im czas na ukorzenienie się do grudnia. Tego typu choinki mają większe szanse na przetrwanie po świętach, kiedy przesadzimy je do ziemi.

Jeśli zaś mówimy o pielęgnacji choinki w doniczce w trakcie świąt, profesor Bąbelewski zaleca, aby drzewko stało w domu maksymalnie trzy tygodnie, najlepiej jednak dwa. Ważne jest również umieszczenie choinki z dala od kaloryfera oraz regularne podlewanie. Po dwóch tygodniach choinkę powinno się przesadzić do ziemi. Jeżeli gleba jest zamarznięta, drzewko należy odłożyć w chłodne miejsce i przykryć doniczkę liśćmi, aby chronić korzenie przed mrozem.

Możliwe jest również przechowywanie choinki na balkonie. W takim przypadku warto postawić ją na styropianie lub kartonach, aby jej korzenie nie miały bezpośredniego kontaktu z zimnymi kafelkami.