Wrocław: Streetbus znów na drogach, aby wspierać potrzebujących. Autobus oferuje schronienie i ciepły posiłek dla bezdomnych

Wrocław: Streetbus znów na drogach, aby wspierać potrzebujących. Autobus oferuje schronienie i ciepły posiłek dla bezdomnych

Morze wsparcia dla osób bez dachu nad głową rozlewa się po ulicach Wrocławia za sprawą streetbusa. Ten unikalny autobus, zaprojektowany przez MPK Wrocław, to bezpieczne schronienie, w którym osoby bezdomne mają możliwość ogrzać się i zjeść ciepły posiłek. Streetbus circuluje po mieście pod osłoną nocy, a jego działalność jest szczególnie intensywna jesienią i zimą. Dzięki tej inicjatywie, poprzedniego roku udało się podać 25 tysięcy porcji gorącej zupy osobom potrzebującym.

Streetbus to odpowiedź Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu na rosnące potrzeby osób doświadczających kryzysu bezdomności w chłodne, jesienno-zimowe dni. Po 20:00 autobus staje się otwartym schroniskiem na kołach, które zatrzymuje się na kilkunastu przystankach w różnych częściach miasta.

Harmonogram trasy streetbusa nie ulega zmianom – każdego dnia o godzinie 20:00 autobus opuszcza przystanek przy ulicy Sieradzkiej, przemierzając główne arterie miasta aż do ogrzewalni na skrzyżowaniu ulic Zaporoskiej i Gajowickiej. Cel jest jeden – umożliwić wszystkim osobom doświadczającym kryzysu bezdomności bądź znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej dostęp do tego mobilnego ośrodka wsparcia. Decyzja o utrzymaniu stałej trasy wynika z troski o to, aby każda potrzebująca osoba mogła swobodnie skorzystać ze wsparcia oferowanego przez streetbus.

Przemysław Nowicki, wiceprezes MPK Wrocław, podkreślił, że plany dotyczące funkcjonowania streetbusa obejmują okres do końca marca. Dzięki temu, pomoc będzie dostępna dla osób w kryzysie przez cały czas trwania najchłodniejszych wieczorów roku.

Pierwsze kroki na drodze do niesienia pomocy streetbus postawił w 2020 roku. Prezes MPK Wrocław – Witold Woźny przypomniał, że od tego czasu pojazd ten przebył prawie 30 tysięcy kilometrów w ciągu niemal 4 tysięcy godzin, dostarczając pomoc potrzebującym i dając ciepło tym, dla których zimowe miesiące są najcięższym okresem.

Współpracę z projektem streetbus podjęła fundacja Homo Sacer, której prezes – Andrzej Ptak podkreślił znaczenie wsparcia dla osób w kryzysie bezdomności. Fundacja angażuje zespół streetworkerów, którzy oferują pomoc na miejscu osobom potrzebującym. Ptak zaznaczył, że ciepły posiłek serwowany wieczorem przez streetbus jest nieocenionym wsparciem dla wielu osób.

Od momentu inauguracji projektu streetbus w 2020 roku, jego działalność pozwoliła na rozdistribution prawie 100 tysięcy porcji zupy do tych, którzy tego najbardziej potrzebowali. Autobus przemierzył w tym czasie niemal 30 tysięcy kilometrów.

Dane Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu z października bieżącego roku pokazują, że liczba osób doświadczających kryzysu bezdomności w mieście spadła do 829, w tym 574 mężczyzn, 180 kobiet i 75 dzieci. Większość z nich korzysta ze schronisk (ponad 600 osób) lub mieszkań treningowych (niemal 50 osób). Pozostałe osoby przebywają między innymi w szpitalach lub na ulicach miasta.