Szlachetne szkło w kobiecych rękach: wystawa prezentująca polskie projektantki szkła (1945-2020)

Szlachetne szkło w kobiecych rękach: wystawa prezentująca polskie projektantki szkła (1945-2020)

Przygotowana z myślą o miłośnikach polskiego designu, wystawa pod tytułem „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945-2020)” przyciąga nie tylko kolekcjonerów pragnących podziwiać blisko 500 starannie wybranych eksponatów. Jest to również doskonała okazja do odkrycia, że polskie szkło nie ogranicza się jedynie do twórczości Zbigniewa Horbowego. Kuratorka wydarzenia, Barbara Banaś, przybliża sylwetki licznych zdolnych kobiecych projektantek szkła, przywracając ich zasłużone miejsce w historii designu.

Myśląc o polskim szkle artystycznym, automatycznie na myśl przychodzą nazwiska takie jak Zbigniew Horbowy, Jerzy Słuczan-Orkusz czy Henryk Albin-Tomaszewski. Rzadziej wspomina się o kobiecych twórczyniach tego medium i ich dziełach.

Barbara Banaś, kuratorka wystawy „Szklane życiorysy. Polskie projektantki szkła (1945-2020)” oraz wicedyrektorka Muzeum Narodowego we Wrocławiu, wyrównuje te niedociągnięcia w edukacji, przywracając postaci i prace kobiet projektantek szkła z lat 40. XX wieku aż do roku 2020 (chociaż obecnie ich twórczość jest już dobrze znana i rozpoznawalna).

Wystawa ta powstała z pasji do odkrywania, co działo się z absolwentkami wrocławskiej Katedry Szkła – jedynego takiego miejsca w Polsce, założonego pod koniec lat 40. w PWSSP (Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych, obecnie ASP we Wrocławiu). Barbara Banaś zaintrygowała ilość tych kobiet, ich droga do przemysłu i jak radziły sobie w swoim zawodzie. Po początkowej selekcji okazało się, że na liście kuratorki znalazło się około 40 nazwisk kobiecych artystek.