Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu

Otwarcie Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej we Wrocławiu

We Wrocławiu doszło do uroczystego otwarcia nowego ośrodka medycznego – Uniwersyteckiego Centrum Chirurgii Robotycznej, które znajduje się w obrębie Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego. Od momentu oddania placówki do użytku w lipcu, wykorzystując asystę robota da Vinci, dokonano tam aż 52 operacji prostatektomii.

Centrum nie ogranicza jednak swojej działalności jedynie do leczenia pacjentów. Jak podkreślił rektor, planowane jest także prowadzenie szkoleń dla specjalistów. – Naszym celem jest rozwijanie edukacji i nauki, co jest zgodne ze standardami naszej uczelni medycznej oraz szpitala klinicznego – zaznaczył.

Wojciech Murdzek, Wiceminister Edukacji i Nauki, określił otwarcie centrum jako kluczowy moment dla rozwoju zarówno uczelni, jak i szpitala. Zwrócił uwagę na to, że inwestycja ta jest doskonałym przykładem synergii i podkreślił, jak ważne jest, aby studenci mieli możliwość uczenia się tam, gdzie technologia prezentuje najwyższe standardy światowe. Ma to bowiem bezpośrednie przełożenie na jakość i szybkość przeprowadzanych zabiegów oraz operacji.

Profesor Tomasz Szydełko, kierownik Uniwersyteckiego Centrum Urologii UMW i krajowy konsultant w dziedzinie urologii, zaznaczył, że obecnie w Polsce roboty chirurgiczne pracują w około 40 szpitalach. Przy tym tempo ich wprowadzania do kolejnych ośrodków jest bardzo dynamiczne, co stawia przed lekarzami nowe wyzwania. Profesor podkreślił, że wszystkie specjalności chirurgiczne powinny uwzględniać robotykę w swoim programie kształcenia. Takie zmiany zaszły już w urologii – w programie specjalizacyjnym tego roku wprowadzono obowiązkowe staże w ośrodkach oferujących chirurgię robotową.