Kostka brukowa – układać samemu czy zlecić firmie?

Kostka brukowa – układać samemu czy zlecić firmie?

Układanie kostki brukowej od A do Z

Wraz z nadejściem wiosny rozpoczyna się sezon na prace w ogrodzie. Wiele z tych zadań będzie polegało na ułożeniu podjazdu, chodników, alejek i tarasów. Oczywistym materiałem do ich wykonania jest kostka na bruk. Dostępna w różnych wzorach, rozmiarach i kolorach, pozwala stworzyć estetyczne i przede wszystkim trwałe nawierzchnie. Pojawia się jednak pytanie, kto powinien układać kostkę brukową. Robić to samemu, czy może skorzystać z ofert specjalistycznych firm?

  • Jak wykonana jest kostka brukowa
  • Zalety i wady kostki brukowej
  • Układanie kostki betonowej

Sprawdzamy budowę kostki brukowej

Kostka brukowa to powszechnie wykorzystywany materiał do utwardzania nawierzchni pod ruch samochodowy i pieszy. Są 3 główne rodzaje kostki brukowej. Najpopularniejsza jest kostka betonowa, a następnie kostka granitowa i bazaltowa. Kostki brukowe mają także różne grubości. Te najmocniejsze liczą aż 8 cm grubości i są to kostki o zastosowaniu przemysłowym, a także dedykowane na budowę parkingów i dróg dojazdowych. Kostki grubości 6 cm to powszechnie przyjęty standard do budowy podjazdów pod samochody osobowe. Najcieńsza kostka brukowa ma 4 cm i jest przewidziana wyłącznie pod ruch pieszy, np. do układania jej na tarasie. Aby betonowa kostka była wytrzymała, bardzo ważne jest jej produkowanie w odpowiedniej technologii, uwzględniającej zagęszczanie i wibroprasowanie betonu.

Dlaczego warto wybrać kostkę brukową?

Dla wielu osób najlepszym wyborem jest kostka brukowa betonowa. Dlaczego? Ponieważ jest stosunkowo tania, trwała i łatwa w układaniu. Nowoczesne rodzaje kostki obejmują bogaty wybór wielkości, pozwalających tworzyć ciekawe mozaiki. Pod względem użytkowym kostki brukowe z betonu również są bezkonkurencyjne. Bardzo trwałe na duże obciążenia i niesprzyjające warunki atmosferyczne. Decydując się na zakup kostki brukowej, warto pomyśleć o jej zaimpregnowaniu po ułożeniu. Impregnacja bruku zabezpiecza go przed penetracją wody, chłonięciem plam, również tych z olejów i smarów, a także może wydobywać naturalny wygląd, dając tzw. efekt mokrej kostki. Czy zatem bruk ma jakieś wady? Naszym zdaniem nie, choć wiele osób obawia się układania kostki brukowej z uwagi na cenę lub stopień skomplikowania tej czynności.

Kostka brukowa — jak należy ją układać?

Układanie kostki brukowej to czynność, która wymaga starannego przygotowania podłoża. Samo układanie kostki jest finalnym etapem prac. Aby uzyskany efekt był zadowalający, a układanie bruku przebiegało sprawnie, należy wykonać wcześniej szereg prac przygotowawczych. Oto one:

  1. Wyznaczenie terenu – przy pomocy sznurków i prętów wyznacza się drogi, alejki lub podjazdy do układania kostki.
  2. Roboty ziemne – zebranie wierzchniej warstwy ziemi i przygotowanie wykopu.
  3. Montaż obrzeży trawnikowych – usługi brukarskie obejmują także montaż palisad i obrzeży (krawężników).
  4. Stabilizacja gruntu – w wykopie umieszcza się geowłókninę oraz kruszywo do stabilizacji gruntu. Całość jest zagęszczana.
  5. Układanie kostki na wyrównanym podłożu – przy układaniu kostki cały czas dokonuje się jej poziomowania, tak by uzyskać idealnie równą powierzchnię.
  6. Wibrowanie ułożonej nawierzchni – przy pomocy zagęszczarki ze specjalną gumą na spodzie, dokonuje się zagęszczenia kostki, nadając jej ostatecznego ułożenia i zaklinowania między sobą.
  7. Spoinowanie – ostatnim etapem prac jest wypełnienie spoiny (fug) pomiędzy kostkami piaskiem lub innym kruszywem o niskiej granulacji.

Pozostałe usługi brukarskie

Wiele firm zajmujących się układaniem kostki brukowej, oferuje także szereg innych usług, w tym montaż siatki ogrodzeniowej i gotowych paneli, montaż płyt trawnikowych, zabezpieczających skarpy przed obsuwaniem (ciekawa i estetyczna alternatywa dla ciężkich, betonowych płyt ażurowych).