Godzina dla ziemi we Wrocławiu. Na chwilę zgasły światła

Godzina dla ziemi we Wrocławiu. Na chwilę zgasły światła

Na czym polega akcja gaszenia świateł?

Akcję tę przeprowadził nie tylko Wrocław. Podobna inicjatywa miała miejsce w wielu innych miastach, a chodziło w niej po prostu o to, aby zgasić światła w kilku instytucjach państwowych. Dzięki temu władze pokazują, że dbanie o środowisko leży im na sercu. Oczywiście ktoś może powiedzieć, że to tylko polityka i tak naprawdę nie kryją się za tym żadne czyny. Może tak być, ale warto pamiętać, że takie gesty zawsze wysyłają pewien przekaz, który może prowadzić do faktycznych zmian. Nie trzeba więc od razu odrzucać takich idei, bo naprawdę może za nimi stać coś wartościowego.

Prąd w wersji ekologicznej?

Korzystanie z prądu wcale nie musi być szkodliwe dla środowiska. W końcu węgiel nie jest jedynym sposobem wytwarzania energii. Oprócz niego mamy energię wiatrową, słoneczną i jeszcze kilka innych. Na ten moment nie jest możliwe całkowite odcięcie się od węgla, ale PGE już wprowadziło stopniowe odchodzenie od niego. Możemy więc się spodziewać, że w przeciągu 20 lat zużycie węgla dosyć mocno zmaleje, a nasze środowisko będzie dzięki temu nieco lepsze.

O różnych nowoczesnych rozwiązaniach przeczytasz tutaj.

Czy my też powinniśmy od czasu do czasu organizować gaszenie świateł?

Oczywiście publiczne instytucje, o których wspomnieliśmy, nie wyłączyły świateł w ludzkich domach. Byłoby to zbyt duże nadużycie i naruszenie wolności obywateli. Możemy jednak robić to sami i starać się oszczędzać energię. Nie chodzi tylko o sam fakt zaoszczędzenia pieniędzy na rachunkach, ale o faktyczne zadbanie o planetę. Jeśli nie wiemy, jak się do tego zabrać, to możemy zacząć od kilku prostych tricków. Jednym z nich jest oczywiście wyłączanie listwy, kiedy nie korzystamy z żadnego urządzenia podpiętego do niej. Pamiętajmy też, aby gasić za sobą światło, gdy wychodzimy z pokoju. Nie ma sensu, aby świeciło się w pomieszczeniu, w którym nikogo aktualnie nie ma. Jeśli wprowadzimy w życie takie drobne nawyki, to szybko może się okazać, że przybiorą one naprawdę wysoką rangę. A wtedy będziemy mogli być dumni z tego, co robimy dla środowiska.