Wrocławianie, uważajcie na burze!

Wrocławianie, uważajcie na burze!

Wrocławianie, uważajcie na burze!

Wrocławianie, uważajcie na burze, gdyż mogą się dzisiaj pojawić i pokrzyżować plany. Według synoptyków poniedziałek ma być kolejnym z serii upalnych dni, lecz może zakończyć się burzą. IMGW wydał dwa ostrzeżenia meteorologiczne, wspominające o trudnych warunkach pogodowych we Wrocławiu po południ.

Burze i upały: co gorsze?

Mieszkańcy Wrocławia mają od kilku dni problemy z upałami. Cały czas występuje ostrzeżenie II stopnia i nie jest to jakieś widzimisię meteorologów. Upały są prawdziwym zagrożeniem z kilku różnych powodów. Grozi nam nie tylko poparzenie słoneczne ale także silne bóle głowy i osłabienie. Dlatego więc zachęca się, aby robić jak najwięcej rzeczy, które mogą nas ochłodzić.

Upały jednak bardzo często idą w parze z burzami. Kiedy słońce mocno praży przez kilka dni, czasem pojawia się taki moment, kiedy nagle z nieba spada ulewa z piorunami. Dzisiaj (poniedziałek, 21.06) pojawia się ryzyku takich właśnie warunków atmosferycznych. Zagrożenie będzie istniało po godzinie 15:00, a do godziny 20:00 wciąż możemy doznawać poważnych upałów. Temperatura może skoczyć nawet do 34 stopniu Celsjusza w cieniu.

Burze na Dolnym Śląsku

Na terenie Dolnego Śląska wydano ostrzeżenie I stopnia co do burz, jakie mają nad nim przejść. Oprócz wyładować atmosferycznych możemy spodziewać się też poważnych ulew. Opady deszczu mają wahać się między 15 mm a 25 mm. Miejscami mogą wynieść nawet 40 mm, a towarzyszyć  im będzie silny wiatr. Ostrzegamy przed porywami do 80 km/h. Może wiatr taki nas nie zabije, ale czapkę z pewnością nam zwieje. Raczej nie ma się co łudzić, że uda nam się uniknąć burzy, gdyż prawdopodobieństwo ich wystąpienia szacuje się na 90%.

Radzimy więc, aby w tym czasie unikać otwartych przestrzeni i nie wychodzić z domu, jeśli nie jest to konieczne. Dobrym pomysłem może być też wyłączenie urządzeń elektrycznych na czas trwania burzy.