Wrocław wprowadził dodatkowe środki bezpieczeństwa na Sylwestra po ataku na jarmark w Magdeburgu

Wrocław wprowadził dodatkowe środki bezpieczeństwa na Sylwestra po ataku na jarmark w Magdeburgu

W sytuacji zagrożenia, na które zwrócił uwagę atak terrorystyczny na jarmark bożonarodzeniowy w Magdeburgu w Niemczech, Wrocław wprowadził dodatkowe środki bezpieczeństwa podczas obchodów sylwestrowych. Ciężkie bariery blokowały dostęp do Rynku, a wojewoda wezwała służby odpowiedzialne za zabezpieczanie publicznych wydarzeń, aby zintensyfikowały swoje działania.

Wrocławski Rynek kolejny raz nie był gospodarzem koncertu sylwestrowego, ale mimo to na pewno zgromadziłoby się tam wiele osób chętnych do powitania Nowego Roku. Dlatego godziny otwarcia sekcji gastronomicznej jarmarku zostały przedłużone do drugiej w nocy. Liczba policjantów patrolujących centrum miasta została również zwiększona w porównaniu do standardowej obsady.

„Podczas analizy potencjalnych zagrożeń powiązanych z nadchodzącymi świętami i obchodami Nowego Roku, wojewoda Anna Żabska doradziła służbom podległym podkreślenie konieczności zwiększonego monitoringu podczas publicznych wydarzeń, szczególnie w świetle niedawnych incydentów w Niemczech”- powiedział Tomasz Jankowski, rzecznik wojewody.

Na ulicach Świdnickiej i Kazimierza Wielkiego już od jakiegoś czasu można zauważyć bariery mające na celu zapobiec ewentualnym atakom terrorystycznym na jarmark oraz Rynek. Ale to nie jedyne działania zaplanowane w tym kierunku.

„Zgodnie z decyzją komendanta miejskiego policji, w okresie świąteczno-noworocznym liczba patroli zostanie zwiększona. Jest to efekt współpracy i dążenia do ochrony bezpieczeństwa mieszkańców oraz szybszej reakcji na potencjalne zagrożenia” – mówi komisarz Wojciech Jabłoński z Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu. Dodaje on, że na Rynku zgromadzi się wiele osób mimo braku organizowanego sylwestra miejskiego, a trwający tam jarmark bożonarodzeniowy przyciąga dodatkowo tłumy. „W działaniach prewencyjnych będą uczestniczyć zarówno funkcjonariusze pionu prewencji, jak i operacyjnego” – przekazuje.

Podkreśla jednak, że chodzi nie tylko o zabezpieczenie przed możliwością dużych ataków, ale również o walkę z codzienną przestępczością. „Przestępcy korzystają z tłumów i zamieszania, często dochodzi wtedy do kradzieży. Sylwester to wyjątkowa noc, podczas której się bawimy, ale nigdy nie zapominamy o bezpieczeństwie” – zaznacza Jabłoński.