Śluza Opatowicka w Wrocławiu: Nowe perspektywy dla przechodniów i cyklistów

Śluza Opatowicka w Wrocławiu: Nowe perspektywy dla przechodniów i cyklistów

Rozwój infrastruktury dla pieszych i rowerzystów w Wrocławiu zdaje się nabierać tempa. Wkrótce ma być możliwe przemieszczanie się do Parku na Wyspie Opatowickiej z dwóch stron – od strony Biskupina, poprzez kładkę nad jazem, oraz od Opatowic poprzez górne wrota śluzy. Petycja na rzecz ponownego otwarcia tego przejścia cieszy się olbrzymim poparciem mieszkańców – w ciągu kilku dni zebrano już ponad 2 tysiące podpisów. Dokument ten został skierowany do Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej we Wrocławiu.

Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu pod koniec czerwca zapewnił, że po finalizacji ustaleń zostanie podpisany list intencyjny, który jednocześnie będzie sygnałem do otwarcia przejścia. Aby zapobiec aktom wandalizmu i innym niepożądanym zachowaniom, Polskie Wody są w trakcie finalizowania instalacji nowoczesnego systemu monitoringu. Uruchomienie systemu jest planowane na najbliższe tygodnie. Przejście przez śluzę może zostać otwarte jeszcze w lipcu.

Mieszkańcy Wrocławia od lat korzystali z możliwości przejścia przez śluzę Opatowicką na wyspę. Szczególnie rowerzyści, którzy chętnie jeździli po lokalnych wałach, cieszyli się z tego rozwiązania. Wyspa Opatowicka służyła jako miejsce odpoczynku i rekreacji, a przeprawa na nią była niezwykle popularna. Sytuacja jednak uległa zmianie – przejście zostało zamknięte, a dostęp do wyspy był możliwy jedynie od strony Jazu Opatowickiego na Bartoszowicach, co wymagało pokonania 10-kilometrowego objazdu.