Trzy nowe skwery we Wrocławiu nadchodzą z hołdem dla znakomitych osobistości

Trzy nowe skwery we Wrocławiu nadchodzą z hołdem dla znakomitych osobistości

Zarząd Miasta Wrocławia jest w trakcie przygotowań do nadchodzącej sesji rady miejskiej. Celem obecnego etapu jest dyskusja na temat uchwał, które mają nadać nowych patronów trzem skwerom zlokalizowanym na Muchoborze Wielkim, Gądowie Małym oraz Sołtysowicach. Pomysły na nazwy tych terenów zielonych wywodzą się od wybitnych postaci, które odegrały ważne role w historii.

We wrocławskim urzędzie miasta, pracownicy biura nazewnictwa kończą ostatnie przygotowania do nadania nazw trzem skwerom. Przeprowadzone zostały konsultacje, które miały na celu wybór patronów dla parków, które znajdują się na Muchoborze Wielkim, Gądowie Małym i Sołtysowicach.

Park Leonarda da Vinci będzie zlokalizowany na Gądowie Małym, pomiędzy ulicami Stefana Drzewieckiego, Jerzego Bajana i bulwarem Dedala. Ten teren zielony powstał dzięki funduszom z Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO). Mieszkańcy osiedla Kosmonautów oraz lider projektu zabiegali o tę konkretną nazwę.

Skwer Ofiar Obozu Burgweide nazwany zostanie na cześć ofiar okrucieństw II Wojny Światowej. Propozycję tę zgłosił Instytut Pamięci Narodowej. Skwer znajduje się na Sołtysowicach, w miejscu, gdzie kiedyś stał niemiecki obóz pracy przymusowej. W tym miejscu, podczas wojny, przetrwało kilka lat tysiące robotników przymusowych, w tym kobiety i dzieci.

Na Muchoborze Wielkim, między ulicami Stanów Zjednoczonych, Australijską i Norweską, zlokalizowany jest skwer Ludwika Witolda Rajchmana. Jego nazwa ma oddać hołd współpracy Wrocławia z UNICEF’em – Funduszem Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci. Ludwik Witold Rajchman był polskim lekarzem, bakteriologiem i społecznikiem żydowskiego pochodzenia, który był pomysłodawcą i pierwszym przewodniczącym UNICEF’u.