Ograniczenie prędkości na ulicach Krzywoustego i Sobieskiego we Wrocławiu: zapowiedziana zmiana nie nastąpi

Ograniczenie prędkości na ulicach Krzywoustego i Sobieskiego we Wrocławiu: zapowiedziana zmiana nie nastąpi

Decyzja o obniżeniu dozwolonej prędkości z 70 km/h do 50 km/h na ulicy Krzywoustego i alei Sobieskiego we Wrocławiu, pomimo tego, że są to tereny zabudowane, nie zostanie wprowadzona. Mieszkańcy tych ulic początkowo mieli przestrzegać nowych przepisów od środy 28 lutego, jednak władze miasta 27 lutego poinformowały, że nie wprowadza dodatkowych ograniczeń prędkości. Zamiast tego, planowane jest zastosowanie Odcinkowego Pomiaru Prędkości, który ma na celu skuteczne eliminowanie piratów drogowych i zwiększenie bezpieczeństwa na wspomnianych ulicach.

Chociaż celem proponowanego ograniczenia prędkości było zwiększenie bezpieczeństwa, wielu mieszkańców negatywnie zareagowało na wiadomość o obniżeniu prędkości. W związku z tym, miasto podjęło decyzję o znalezieniu bardziej satysfakcjonującego rozwiązania.

– Zamierzano obniżenie prędkości z 70 km/h do 50 km/h na drodze prowadzącej do centrum Wrocławia od Mirkowa i Psiego Pola miało na celu eliminację piratów drogowych. Jednakże, nie będzie takiego ograniczenia. Znaleziono lepsze rozwiązanie dzięki współpracy z Inspekcją Transportu Drogowego i Policją – czytamy w oświadczeniu prasowym UMW na Facebooku.

Wielu kierowców na ulicach Krzywoustego i Sobieskiego ignoruje obecne ograniczenie do 70 km/h. Aby zaradzić temu problemowi, Inspekcja Transportu Drogowego wprowadza odcinkowy pomiar prędkości. Oprócz zwiększenia bezpieczeństwa, pomiar ten ma również poprawić płynność ruchu drogowego i przepustowość (wszyscy będą poruszać się z podobną prędkością, nieco niższą niż 70 km/h).

– Dopóki ta okolica nie zostanie gęsto zabudowana i nie pojawią się przejścia dla pieszych, 70 km/h jest tam optymalną prędkością – tłumaczą urzędnicy.

Bezpieczeństwo i ochrona uczestników ruchu są priorytetem dla miasta. W 2023 roku we Wrocławiu odnotowano najmniejszą liczbę śmiertelnych wypadków w ciągu ostatnich 30 lat, z pięcioma ofiarami. Zdecydowanie na stosowanie przepisów prawnych jest jednym z najskuteczniejszych sposobów poprawy bezpieczeństwa.

Odcinkowy pomiar prędkości może skutkować mandatami w wysokości 800 zł dla kierowców, którzy przekroczyły limit prędkości na Sobieskim. Kolejne naruszenie przepisów będzie kosztować ich już 1,6 tys. zł (stawka za recydywę to dwukrotność zwykłej opłaty mandatowej). Perspektywa otrzymania mandatu powinna skłonić większość mieszkańców do przestrzegania obecnych limitów prędkości.