Wrocław: Rewolucja w parkowaniu na Osiedlu Jagodno. "Historyczna decyzja"

Wrocław: Rewolucja w parkowaniu na Osiedlu Jagodno. "Historyczna decyzja"

Zmiany w organizacji ruchu dotyczące parkowania, które zaszły na osiedlu Jagodno we Wrocławiu, stanowią istotną kwestię dla lokalnych mieszkańców. Od dnia dzisiejszego, na ulicach Komedy i Kajdasza nie będzie dozwolone parkowanie w określonych godzinach. Zarówno lokalna społeczność jak i przedstawiciele rady osiedla od dłuższego czasu zabiegali o implementację tych zmian. Pojawiły się jednak pewne wątpliwości dotyczące sytuacji mieszkańców, którzy nie posiadają dostępu do miejsc parkingowych w podziemnym garażu.

Jagodniańskie ulice Komedy i Kajdasza były częstym tematem sporów wśród lokalnej społeczności. Samochody zaparkowane na jezdni powodowały konieczność znacznego obniżenia prędkości pojazdów, a nawet cofanie się na duże odległości w celu bezpiecznego manewru omijania. Miasto podjęło decyzję o poprawie tej sytuacji – zamontowano znaki B-35 informujące o zakazie postoju, uzupełnione dodatkowymi tablicami ograniczającymi postój w godzinach 6:00-18:00 oraz do 15 minut w tych samych godzinach. Krystian Adamski, radny z Jagodna, zaznaczył, że te zmiany zostały wprowadzone po wielu latach apeli ze strony mieszkańców, zarządów wspólnot mieszkaniowych, różnego rodzaju wniosków, konsultacji z radą osiedla oraz rozmów z policją i strażą miejską.

Mieszkańcy jednak wyrażają pewne obawy. Zastanawiają się, co stanie się z ponad setką samochodów, które nie dysponują miejscem w garażu podziemnym, a na parkingu naziemnym dostępnych jest jedynie sto miejsc parkingowych dla około 200 mieszkań. Radny Adamski uspokaja mieszkańców mówiąc, że w planach są projekty utworzenia nowych zatok parkingowych. Obecnie są one w fazie przygotowań i wkrótce zostaną skierowane do konsultacji społecznych. – Według miejskiego planu zagospodarowania przestrzennego dla tej części miasta, współczynnik ilości miejsc postojowych do liczby lokali wynosi 1,2. Oznacza to, że na każde 100 mieszkań przypada 120 miejsc postojowych, zarówno podziemnych jak i naziemnych – wyjaśnia radny.