Po siedmiu latach oczekiwań, mieszkańcy ulicy Stysia zobaczą powstający park kieszonkowy

Po siedmiu latach oczekiwań, mieszkańcy ulicy Stysia zobaczą powstający park kieszonkowy

Siedem lat – tyle czasu minęło, zanim mieszkańcy ulicy Stysia wreszcie zobaczyli początek tworzenia tak wyczekiwanego parku kieszonkowego. Pragniemy przypomnieć, że pierwotny plan tego projektu został opracowany w ramach Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO) w 2017 roku. Gabriela Iwińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego we Wrocławiu potwierdza, że ten element WBO 2017 został już wcześniej realizowany w innych lokalizacjach miasta. Jednak brakowało środków na pełne wykonanie projektu. Po siedmiu latach przerwy, Zarząd Zieleni Miejskiej postanowił wznowić prace nad projektem. Obecnie trwa proces tworzenia dokumentacji, która jest planowana do ukończenia w ciągu najbliższego półrocza.

Brak funduszy spowodował, że przez długie lata projekt parku istniał tylko na papierze. Dodatkowo, obszar planowanego parku doświadczał stopniowej degradacji. Po wprowadzeniu opłat za parkowanie na pobliskich ulicach, teren zielony zaczął być zasypywany samochodami. W odpowiedzi na ten problem, Rada Osiedla Powstańców Śląskich wielokrotnie apelowała o ochronę obszaru, szczególnie wartościowego klonu, który miał stanowić centrum przyszłego parku. Wnioski o ochronę terenu zielonego składane były w listopadzie 2020 roku oraz w marcu i lutym 2023 roku. Miasto jednak nie odpowiedziało na te apele.

Pomimo braku reakcji ze strony miasta, przedstawiciele Rady Osiedla Powstańców Śląskich twierdzą, że projekt jest gotowy do realizacji i powinien zostać wykonany według pierwotnego planu. Wizualizacje tego projektu, opracowane w 2018 roku, można zobaczyć w naszej galerii. Czy jednak miasto zdecyduje się na użycie tych planów, pozostaje niejasne. Niemniej jednak, po siedmiu latach oczekiwania istnieje prawdziwa szansa na powstanie parku kieszonkowego na ulicy Stysia.